Pripravte si kapustu trochu inak ako kvasenú. Prinášame vám recept, ktorý stojí za vyskúšanie – marinovaná kapusta – chutná a navyše zdravá.
Marinovaná kapusta nie je mliečne kvasená, pretože postrúhaná rezanka sa hneď konzervuje. Tým si kapusta uchováva na dlhý čas bielu farbu. Môže sa rovnako používať ako kvasená kapusta.
Na jeden zavárací pohár s obsahom 720 ml budeme potrebovať štipku soli, štipku rasce a horčičných semien, 70 ml 8% octu
Marinovaná kapusta – postup
Očistené hlávky kapusty pokrájame na tenké rezance a vložíme na chvíľu do osolenej vriacej vody. Potom vodu scedíme a vychladnutú kapustu vytlačíme.
Ako efektívne upratať kúpeľňu: 5 kľúčových tipovNa dno pohára dáme 1/3 octu zmiešaného so soľou, rascou a semienkami. Natlačíme do pohára kapustu ( asi do 1/3), pridáme ďalšiu tretinu zmesi s octom, opäť natlačíme kapustu (asi do ¾ obsahu), potom nalejeme zvyšok nálevu a pohár rezankou naplníme úplne až po povrch. Naplnené poháre dobre uzavrieme, vložíme do hrnca s dierkovanou vložkou a od bodu varu sterilizujeme 30 minút alebo 40 minút pri teplote 90 °C.
Preventívne účinky proti rakovine
V boji proti rakovine je lepšia červená kapusta, kde sa oproti bielej kapusty nachádza navyše pigment anthokyan. Ide o silný antioxidant s protirakovinovými a protizápalovými účinkami. Výskumy potvrdili, že stačí zjesť 1 porciu kapusty za týždeň, aby sa znížilo riziko rakoviny žalúdka, hrubého čreva, pečene, pľúc a prsníka. Ak chcete protirakovinové účinky ešte zvýšiť, tak si dajte kyslú kapustu, ktorá má silnejšie protirakovinové účinky ako surová. Kyslá kapusta obsahuje niekoľkonásobne viac antioxidačných látok, obzvlášť vitamínu C. Už 200 g surovej kyslej kapusty doplní potrebnú dennú dávku a dodá telu viac laktobacilov ako porcia bieleho jogurtu.