Nenápadná burina, na ktorej účinky sa zabúda. Čiernohlávok obyčajný je však kvietkom, ktorý nám dokáže pomôcť pri viacerých zdravotných problémoch.
Čiernohlávok obyčajný je rastlina z čeľade hluchavkovitých, ktorá bežne rastie v našich záhradách ako burina. Okrem toho, že ide o prospešný kvietok pre včely a motýle, všetky jeho nadzemné časti sa dajú využiť v ľudovom liečiteľstve. To znamená listy, kvety a stonka. Listy chutia ako hlávkový šalát.
Ako rozoznať rastliny čiernohlávku
Ide o nízko rastúcu trvalku, ktorá má plazivé výhonky. Kvitne strapcami kalichových kvetov v polovici až koncom leta. Listy sú oválne až kopijovité a rastú v pároch pozdĺž štvorcovej stonky. Štvorcová stopka síce naznačuje, že čiernohlávok patrí do rodiny mätových, ale rastlina nemá charakteristickú mätovú vôňu. Okraje listov sú často hladké, ale môžu mať mierne viditeľné a široko rozmiestnené zúbky. Kvety sú fialovej až svetlofialovej farby.
Ako správne sušiť
Sušenie čiernohlávku je jednoduché. Stačí, keď pozbierame stonku s listami i kvetmi a rozložíme ich v jednej vrstve na sito alebo papierovú utierku.
Necháme schnúť na vzduchu niekoľko dní alebo do úplného vysušenia.
Skladujeme v papierovom vrecku alebo sklenenej nádobe mimo priameho slnečného žiarenia. Bylinky uchovávame celé a tesne pred použitím ich rozdrvíme, aby vydržali dlhšie čerstvé. Dá sa použiť na čaje a masti.
Trvanlivosť sušenej byliny je približne 9 mesiacov až rok, alebo pokiaľ má dobrú farbu a vôňu. Fádne vyblednuté byliny stratili účinnosť a mali by sa kompostovať.
Účinky čiernohlávku na naše zdravie a jeho využitie
Rastlina je bohatá na kyselinu rozmarínovú – silný antioxidant. Vnútorne pomáha okrem iného pri horúčkach, zápaloch, bolestiach hrdla a zväčšených lymfatických uzlinách. Zvonka sa používa na všeobecnú prvú pomoc, upchatú lymfu a ochrannú starostlivosť o pokožku. Kvet je tiež veľmi dobre užitočný pri vredoch a oparoch či chorobách pečene.
Ako si pripraviť čaj
Čaj z čiernohlávku pijeme 2 až 3 šálky denne na bolesť hrdla, opary, afty.
Príprava: Vložíme 2 až 3 lyžičky sušenej rastliny do hrnčeka, zalejeme 300 ml vriacej horúcej vody. Prikryjeme tanierikom a lúhujeme 45 minút až hodinu alebo podľa chuti. V prípade potreby osladíme medom.
Čaj môžeme použiť aj ako kloktadlo, ústnu vodu alebo sprej na hrdlo pre priamu aplikáciu na bolesť hrdla alebo vredy v ústach.