Pozor na tieto najčastejšie choroby čerešní, ktoré môžu zničiť vašu úrodu.
Čerešne sú obľúbeným ovocím, no ako aj iné plodiny, trpia rôznymi chorobami a škodcami. Niekoľko najčastejších ochorení čerešní zahŕňa dierkovitosť listov, moniliózu kôstkovín a praskanie plodov. Medzi najbežnejších škodcov čerešní patria vrtivka čerešňová, piliarka čerešňová a voška čerešňová. Tu sú najčastejšie choroby čerešní.
Dierkovitosť listov (suchá škvrnitosť)
Dierkovitosť listov, známa aj ako suchá škvrnitosť, je častá choroba čerešní spôsobená hubou Stigmina carpophila. Táto choroba môže mať výrazný vplyv na zdravie a úrodu vašich čerešní. Tu sú kľúčové informácie, ako ju rozpoznať a zvládnuť:
Príznaky
Dierky na listoch: Začína to malými fialovými až čiernymi škvrnami na listoch, ktoré sa zväčšujú. Postupom času tkanivo v strede škvrny odumrie a vypadne, čím sa vytvoria charakteristické dierky.
Predčasné opadanie listov: Ak je infekcia silná, listy predčasne odumierajú a opadávajú, čo oslabuje strom a znižuje jeho vitalitu.
Postihnutie plodov a výhonkov: Huba môže napadnúť aj plody a mladé výhonky, čo vedie k ich deformáciám a zníženiu kvality úrody.
Preventívne opatrenia
Odstraňovanie postihnutých listov: Pravidelne zbierajte a likvidujte infikované listy, aby ste znížili množstvo infekčného materiálu v okolí stromov.
Údržba záhrady: Držte záhradu čistú a bez napadaného lístia a iných rastlinných zvyškov, ktoré môžu slúžiť ako zdroj infekcie.
Odolné odrody: Ak máte možnosť, vyberajte odrody čerešní, ktoré sú odolné voči dierkovitosti listov.
Chemická ochrana
Postrek fungicídmi: Používajte fungicídy na kontrolu dierkovitosti listov. Prvý postrek aplikujte 3 až 4 týždne po odkvitnutí čerešní.
Opakovanie postrekov: Opakujte postrek približne po 10 dňoch. Pri daždivom počasí môže byť potrebné postreky opakovať až do konca júla.
Výber fungicídu: Používajte fungicídy schválené na ochranu čerešní proti Stigmina carpophila. Dodržujte pokyny výrobcu.
Podmienky pre šírenie choroby
Vlhké a daždivé počasie: Huba sa najlepšie šíri vo vlhkých a daždivých podmienkach. Buďte preto obzvlášť opatrní počas daždivých období.
Teplota: Optimálne teploty pre šírenie choroby sú medzi 10 až 25 °C. Chladnejšie a suchšie podmienky znižujú riziko infekcie.
Dopady na rastlinu
Znížená fotosyntéza: Poškodené listy majú zníženú schopnosť fotosyntézy, čo oslabuje strom a znižuje jeho schopnosť produkovať plody.
Zníženie úrody: Predčasné opadanie listov a poškodenie plodov vedie k výraznému zníženiu kvality a množstva úrody.
Dlhodobé riadenie choroby
Striedanie plodín: Zvážte striedanie plodín alebo výsadbu iných druhov stromov v postihnutých oblastiach, aby sa znížila pravdepodobnosť opakovanej infekcie.
Pravidelné monitorovanie: Pravidelne kontrolujte svoje stromy na prítomnosť príznakov choroby a okamžite zasahujte pri prvých príznakoch.
Spoznajte zimné odrody tekvíc do vašej záhradyMonilióza kôstkovín
Monilióza kôstkovín je ďalším bežným ochorením čerešní a najmä višní. Spôsobuje hnilobu plodov, kvetov a výhonkov. Infekcia sa šíri hlavne počas vlhkého a daždivého počasia. Na kontrolu moniliózy sa odporúča odstraňovanie postihnutých častí rastlín a postrekovanie fungicídmi. Zapríčiňuje ju huba Monilinia laxa.
Monilióza kôstkovín je ďalšou bežnou chorobou, ktorá môže postihnúť vaše čerešne a višne. Spôsobuje ju huba Monilinia laxa a prejavuje sa hnilobou plodov, kvetov a výhonkov. Choroba sa šíri najmä počas vlhkého a daždivého počasia.
Príznaky
Hniloba plodov: Infikované plody najprv začínajú hnednúť a mäknúť, potom sa na nich objavujú drobné, šedé alebo béžové škvrny s bielymi spórami. Postupne sa plody vysušia a menia na tzv. múmie, ktoré zostávajú visieť na strome.
Poškodenie kvetov a výhonkov: Kvety napadnuté hubou hnednú a odumierajú. Infekcia sa môže rozšíriť na výhonky, ktoré taktiež odumierajú. Na výhonkoch sa môžu objaviť rakovinové rany, ktoré môžu vytekať gumu.
Rakovinové rany: Na kôre a dreve výhonkov sa môžu vytvárať rakovinové rany, ktoré strom oslabujú a môžu viesť k jeho postupnému odumretiu.
Šírenie choroby
Vlhké a daždivé počasie: Huba sa šíri hlavne počas vlhkého a daždivého počasia. Spóry huby sa prenášajú vzduchom a dažďovou vodou, infikujúc kvety, plody a výhonky.
Infekčné zvyšky: Infikované múmie plodov a odumreté časti rastlín zostávajú na strome alebo na zemi a slúžia ako zdroj infekcie pre nasledujúcu sezónu.
Preventívne opatrenia
Odstraňovanie postihnutých častí: Pravidelne odstraňujte a likvidujte infikované plody, kvety a výhonky, aby ste znížili množstvo infekčného materiálu.
Údržba záhrady: Udržiavajte svoju záhradu čistú a bez napadaného lístia a iných rastlinných zvyškov, ktoré môžu byť zdrojom infekcie.
Riedenie stromov: Riedením koruny stromov zlepšíte cirkuláciu vzduchu a znížite vlhkosť, čo môže pomôcť predchádzať šíreniu choroby.
Chemická ochrana
Postrek fungicídmi: Používajte fungicídy na kontrolu moniliózy. Prvý postrek aplikujte na jar, keď sa začínajú otvárať kvety. Postrek opakujte počas obdobia kvitnutia a po odkvitnutí, najmä ak je vlhké a daždivé počasie.
Výber fungicídu: Používajte fungicídy schválené na ochranu čerešní a višní proti Monilinia laxa. Dodržujte pokyny výrobcu a odporúčané intervaly postrekov.
Dlhodobé riadenie choroby
Odolné odrody: Ak máte možnosť, pestujte odrody čerešní a višní, ktoré sú odolné alebo menej náchylné na moniliózu.
Monitorovanie a včasný zásah: Pravidelne kontrolujte svoje stromy na prítomnosť príznakov choroby a zasahujte pri prvých príznakoch infekcie.
Monilióza kôstkovín môže vážne poškodiť vaše čerešne a višne, ale s pravidelnou údržbou, preventívnymi opatreniami a správnou chemickou ochranou môžete znížiť riziko infekcie a zabezpečiť zdravú a bohatú úrodu.
Praskanie plodov
Praskanie plodov sa vyskytuje pri vlhkom a daždivom počasí. Je to spôsobené nerovnomerným príjmom vody. To znamená, keď po dlhšom období sucha nastali dažde. Pravidelné zavlažovanie a správna výživa môžu pomôcť minimalizovať tento problém.
Príčiny praskania plodov
Nerovnomerný príjem vody: Keď rastlina zažíva dlhšie obdobie sucha, plody rastú pomalšie a ich šupka sa zosilňuje. Náhly príval vody z dažďov spôsobí rýchly príjem vody do plodov, čo spôsobí, že sa plody zväčšia rýchlejšie ako ich šupka, čo vedie k praskaniu.
Vlhké a daždivé počasie: Praskanie sa často vyskytuje v období intenzívnych dažďov po dlhšom suchu, kedy rastliny rýchlo absorbujú veľké množstvo vody.
Preventívne opatrenia
Pravidelné zavlažovanie: Zabezpečte rovnomerné zavlažovanie rastlín počas celého vegetačného obdobia. Pravidelná zálievka pomôže udržať stálu vlhkosť v pôde a zabrániť náhlym zmenám príjmu vody. Ideálne je zavlažovať ráno alebo večer, aby sa minimalizovalo odparovanie vody.
Správna výživa: Dbajte na správnu výživu rastlín. Používajte vyvážené hnojivo, ktoré obsahuje potrebné živiny na podporu zdravého rastu a vývoja plodov. Nedostatok niektorých živín, napríklad vápnika, môže zvýšiť náchylnosť plodov k praskaniu.
Mulčovanie: Použitie mulču okolo rastlín môže pomôcť udržať vlhkosť v pôde a znížiť výkyvy v jej množstve. Mulč tiež pomáha regulovať teplotu pôdy a znižuje rast burín.
Odvodňovanie pôdy: Zabezpečte dobré odvodňovanie pôdy, aby sa zabránilo hromadeniu prebytočnej vody okolo koreňov rastlín. Voda by mala mať možnosť rýchlo odtiecť, aby sa znížilo riziko náhleho príjmu veľkého množstva vody.
Vrtivka čerešňová
Najčastejším škodcom, ktorý poškodzuje plody čerešní je vrtivka čerešňová. Plody poškodzujú larvy, ktoré sa živia dužinou plodov, čo vedie k deformácii a znehodnoteniu úrody. K hlavnému rojeniu dochádza v čase kvitnutia bazy čiernej.
Príznaky napadnutia
Larvy v plodoch: Plody čerešní sú napadnuté larvami vrtivky čerešňovej, ktoré sa živia ich dužinou. Larvy sú biele a dlhé približne 4 mm.
Deformácia a znehodnotenie plodov: Napadnuté plody sa deformujú, mäknú a predčasne hnijú, čím sa znehodnocuje celá úroda.
Preventívne opatrenia
Odstraňovanie napadnutých plodov: Pravidelne odstraňujte a likvidujte napadnuté plody, aby ste znížili množstvo lariev a zabránili ďalšiemu šíreniu škodcu.
Používanie postrekov: Používajte insekticídy najmä v čase rojenia dospelých jedincov (imág). K hlavnému rojeniu dochádza v čase kvitnutia bazy čiernej, čo je ideálny čas na aplikáciu postrekov.
Odporúčané postreky
Calypso 480 SC: Efektívny insekticíd, ktorý poskytuje dlhodobú ochranu proti vrtivke čerešňovej. Aplikujte podľa pokynov výrobcu v čase rojenia imág.
Mospilan 20 SP: Insekticíd, ktorý účinne kontroluje vrtivku čerešňovú. Používajte ho podľa odporúčaných dávok a intervalov.
Decis Protech: Ďalší účinný insekticíd, ktorý pomáha minimalizovať škody spôsobené vrtivkou čerešňovou. Aplikujte ho podľa návodu na použitie.
Životný cyklus vrtivky čerešňovej
Dospelé jedince (imága): Dospelé vrtivky sa roja v čase kvitnutia bazy čiernej, čo je signál pre začiatok aplikácie postrekov.
Larvy: Larvy sa liahnu z vajíčok nakladených na plodoch a začínajú sa živiť dužinou, čím spôsobujú deformácie a znehodnotenie plodov.
Pupae: Po ukončení larválneho štádia sa larvy zakuklia v pôde, kde prečkajú zimu a na jar sa premenia na dospelé jedince.
Dlhodobé riadenie škodcu
Monitorovanie: Pravidelne monitorujte svoje stromy na prítomnosť imág a lariev vrtivky čerešňovej. Používajte lepové pasce na sledovanie výskytu dospelých jedincov.
Striedanie plodín: Zvážte striedanie plodín alebo výsadbu menej náchylných odrôd čerešní, ktoré sú odolnejšie voči vrtivke čerešňovej.
Voška čerešňová
Vošky sa objavujú počas vegetácie. Napadnutie stromu spoznáte podľa toho, že listy čerešne sa začnú skrúcať na konci vrcholových výhonkov. Pomáha predjarná aplikácia postrekov krátko po vypučaní stromov.
Príznaky napadnutia
Skrúcanie listov: Ak si všimnete, že sa listy čerešne na konci výhonkov skrúcajú a deformujú, pravdepodobne máte problém s voškami. Vošky sa živia rastlinnými šťavami, čo spôsobuje deformáciu listov.
Lepkavá medovica: Vošky produkujú lepkavú látku nazývanú medovica, ktorá pokrýva listy a výhonky. Táto medovica môže prilákať mravce a podporovať rast čiernej plesne.
Preventívne opatrenia
Predjarná aplikácia postrekov: Po vypučaní stromov je vhodné aplikovať predjarné postreky, ktoré pomôžu kontrolovať populáciu vošiek ešte pred ich rozmnožením. To môže výrazne znížiť počet vošiek na začiatku sezóny.
Pravidelná kontrola stromov: Pravidelne kontrolujte svoje čerešne, najmä mladé výhonky a spodné strany listov, kde sa vošky často vyskytujú. Včasné zistenie problému vám umožní rýchlo zasiahnuť.
Chemická ochrana
Reldan 22: Účinný insekticíd, ktorý môžete aplikovať počas vegetačného obdobia. Dodržujte pokyny výrobcu pre správne dávkovanie a aplikáciu.
Mospilan 20 SP: Systémový insekticíd, ktorý preniká do rastlinných tkanív a poskytuje dlhodobú ochranu proti voškám. Používajte ho podľa odporúčaných dávok.
Dursban 480 EC: Insekticíd s širokým spektrom účinku, vhodný na boj proti voškám. Aplikujte ho podľa návodu na etikete.
Calypso 480 SC: Tento insekticíd poskytuje účinnú ochranu proti voškám a ďalším škodcom. Používajte ho v súlade s pokynmi výrobcu.
Biologická kontrola
Prírodní predátori: Podporujte prítomnosť prirodzených predátorov vošiek, ako sú lienky, zlatoočká a parazitické osy, ktoré pomáhajú udržiavať populáciu vošiek pod kontrolou.
Biologické insekticídy: Používajte biologické insekticídy, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a účinné proti voškám. Napríklad neemový olej môže byť veľmi efektívny.
Piliarka čerešňová
Piliarka čerešňová (Caliroa cerasi) je škodca, ktorý občas napáda čerešňové stromy. Našťastie, chemická ochrana proti tomuto škodcovi zvyčajne nie je potrebná, pretože škody, ktoré spôsobuje, sú často minimálne a dajú sa zvládnuť prirodzenými spôsobmi.
Príznaky napadnutia
Skeletovanie listov: Ak zbadáte, že listy vašich čerešní sú priehľadné alebo dierkované, pravdepodobne máte do činenia s piliarkou čerešňovou. Larvy tohto škodcu sa živia listami a zanechávajú len žilky, čo vedie k tzv. skeletovaniu.
Larvy: Larvy sú malé, zelenkasté a slizovité, čo im dáva vzhľad podobný malým slizovým húseniciam. Zvyčajne ich nájdete na spodnej strane listov.
Životný cyklus
Dospelé piliarky: Dospelé jedince sa objavujú na jar a kladú vajíčka na spodnú stranu listov čerešní.
Larvy: Larvy sa vyliahnu a začnú sa živiť listami, čo spôsobuje ich skeletovanie. Keď dokončia svoj vývoj, zakuklia sa v pôde.
Pupae: Larvy prezimujú v pôde ako kukly a na jar sa vyliahnu ako dospelé piliarky, čím sa cyklus opakuje.
Preventívne opatrenia
Pravidelná kontrola stromov: Pravidelne kontrolujte stromy, najmä spodné strany listov, na prítomnosť lariev a prvých príznakov skeletovania.
Odstraňovanie napadnutých listov: Ak nájdete napadnuté listy, jednoducho ich odstráňte a zlikvidujte. Toto môže pomôcť znížiť populáciu škodcu.
Biologická ochrana
Prírodní predátori: Podporujte prítomnosť prirodzených predátorov, ako sú parazitické osy a vtáky, ktoré sa živia larvami piliarky čerešňovej.
Biologické insekticídy: Môžete použiť biologické insekticídy, ako je neemový olej alebo Bacillus thuringiensis (Bt), ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a účinné proti larvám.
Chemická ochrana
Obvykle nie je potrebná: Väčšinou chemická ochrana proti piliarke čerešňovej nie je potrebná, pretože stromy zvyčajne dokážu regenerovať po miernom poškodení.
Použitie chemikálií: Ak by však napadnutie bolo veľmi silné, môže byť potrebné poradiť sa s odborníkom na ochranu rastlín a zvážiť vhodné chemické riešenia.
Hoci piliarka čerešňová môže spôsobiť určité poškodenie čerešní, pravidelná kontrola a podpora prirodzených predátorov môže pomôcť udržať populáciu tohto škodcu pod kontrolou bez potreby chemických zásahov.