Vedeli ste, že záhrada má terapeutický vplyv na demenciu? Prezradíme vám, aký.
Demencia je zákerné neurodegeneratívne ochorenie, ktoré postihuje milióny ľudí po celom svete. Strata pamäti, kognitívne funkcie a zmätenosť sú len niektoré z mnohých symptómov tejto choroby. Napriek tomu, že demencia nie je zatiaľ úplne vyliečiteľná, existujú spôsoby, ako zmierniť jej prejavy a zlepšiť tak kvalitu života ľudí trpiacich demenciou. Jeden z takýchto spôsobov je pestovanie rastlín na záhrade, ktoré má terapeutický vplyv na ľudské zdravie potvrdený vedou.
Stimulácia zmyslov
Pestovanie rastlín na záhrade má viacero výhod pre ľudí trpiacich demenciou. Jednou z hlavných výhod je stimulácia zmyslov. Rôzne farby, vône a textúry rastlín môžu povzbudiť pamäť a zlepšiť vnímanie prostredia. Napríklad vôňa levandule môže mať upokojujúci účinok a pomáha nám rozpamätať sa.
Zlepšenie kognitívnych funkcií
Záhradkárčenie si vyžaduje našu pozornosť, sledovanie rastu pestovaných plodín a určité plánovanie. To pomáha cvičiť náš mozog a zlepšovať jeho kognitívne funkcie. Starostlivosť o rastliny a sledovanie ich rastu stimuluje pamäť, pozornosť a udržiava mentálnu aktivitu. Pravidelná činnosť na záhrade tiež poskytuje ľuďom s demenciou pravidelný pohyb, čo je dôležité pre udržanie svalovej hmoty a celkového zdravia.
Sociálna interakcia
Okrem týchto individuálnych výhod môže pestovanie rastlín na záhrade podporovať aj sociálnu interakciu. Existujú rôzne skupiny, ktoré združujú záhradkárov, kde si môžu vymieňať informácie o pestovaní rastlín. Takisto záhrada môže slúžiť ako miesto pre rodinné a priateľské stretnutia. Spoločná starostlivosť o záhradu môže povzbudzovať komunikáciu a posilňovať vzťahy medzi členmi rodiny alebo priateľmi.
Zníženie stresu a úzkosti
Pestovanie rastlín v prírode prináša príležitosť na relaxáciu a únik zo stresujúceho prostredia. Práca s pôdou a rastlinami má upokojujúci účinok a môže pomôcť aj pacientom s demenciou.
Zlepšená motorika a fyzická aktivita
Práce spojené s pestovaním rastlín na záhrade podporujú pohyb a silnú fyzickú aktivitu. Záhradkárčenie môže zahŕňať činnosti ako kopanie, zavlažovanie, pestovanie semien a plevanie buriny, čo prispieva k udržaniu svalovej hmoty a k zlepšeniu motorických schopností.