Blanšírovanie je jednoduchý, ale zázračný proces, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri príprave potravín na mrazenie. Prečo a ako dlho blanšírovať zeleninu pred mrazením? Čítajte ďalej.
Blanšírovanie je krátka tepelná úprava, pri ktorej sa potraviny na krátky čas ponoria do vriacej vody. Tento postup nie je len kulinárske tajomstvo špičkových kuchárov, ale má aj zásadný vplyv na zachovanie kvality, chuti, farby a výživových hodnôt zeleniny. Prečo a ako dlho blanšírovať? Tu sú naše tipy.
Zachovanie chuti a farby
Blanšírovanie je vynikajúci spôsob na zachovanie čerstvosti a intenzity chuti pred mrazením. Týmto procesom sa deaktivujú reakcie a mikroorganizmy, ktoré inak spôsobujú rozklad potravín, vplyvom čoho sa znehodnocujú. Blanšírovaním sa tento proces zastaví a zelenina si zachová prirodzenú chuť a farbu aj po rozmrazení.
Zabránenie strate výživových hodnôt
Pri mrazení potravín dochádza k ich dehydratácii, a tým aj k strate niektorých vitamínov a živín. Blanšírovaním sa však strata výživových hodnôt minimalizuje, pretože sa zničia látky, ktoré spôsobujú rozklad. Mnohé vitamíny, ako napríklad vitamín C, vitamín B a iné dôležité minerály zostanú takmer nepoškodené, čo zabezpečí, že vaša mrazená zelenina bude aj po rozmrazení obohatená o dôležité živiny.
Aké sú adaptogénne rastliny a prečo sa ich oplatí poznaťZníženie znehodnotenia zeleniny
Mraznička býva výborným nástrojom na dlhodobé uchovávanie potravín, ale môže tiež spôsobiť nežiaduce zmeny, ak zelenina nebude správne pripravená pred mrazením. Ak sa neblanšíruje, môže dôjsť k tvorbe ľadových kryštálov vo vnútri potravín, čo spôsobí poškodenie buniek a textúry. Blanšírovanie odstráni vzduch najlepšie, čo minimalizuje vznik ľadových kryštálov a zaisťuje kvalitné mrazenie.
Predĺženie trvanlivosti
Blanšírovanie nielenže pomáha udržiavať kvalitu a chuť zeleniny i ovocia, ale taktiež predlžuje ich trvanlivosť. Tento spôsob deaktivácie mikroorganizmov spomaľuje proces kazenia potravín, čo umožňuje dlhšie uchovávanie v mrazničke bez straty kvality.
Ako dlho blanšírovať zeleninu
Očistená a nakrájaná zelenina sa povarí vo vriacej vode a potom ju treba okamžite schladiť.
Dĺžka blanšírovania pri niektorých druhoch zeleniny je nasledovná:
Fazuľové struky – 2 minúty
Hrášok – 2 až 3 minúty
Kukurica – 7 minút
Brokolica – 2 minúty
Mrkva – 2 minúty
Ružičkový kel – 3 až 4 minúty
Karfiol – 3 minúty
Špenát – 1 až 2 minúty