Prečo si vypestovať hlivu ustricovú doma? Nejde totiž len o zábavu, ale aj o vaše zdravie. Zistite, prečo by ste mali začať s pestovaním tejto výživnej huby a aké benefity vám môže priniesť do každodenného života.
Prečo si vypestovať hlivu ustricovú doma?
Nielen bylinky, ale aj mnoho húb blahodarne pôsobí na ľudský organizmus. Hliva ustricovitá je bohatá na bielkoviny, vlákninu, vitamíny a minerály. Práve glukány z hlivy pomohli ľuďom trpiacim ožiarením atómovými bombami zhodenými na Hirošimu a Nagasaki, zmierniť príznaky ožiarenia a s nimi súvisiacich problémov. „Jedným zo základných konštrukčných prvkov hlivy je beta glukán, teda zložený cukor. Je dokázané, že v spojení s klasickou medicínou pomáha potlačiť negatívne vedľajšie účinky liekov, uľahčuje priebeh ochorenia a liečbu môže aj skrátiť,“ vysvetlil odborník na imunitu Adrian Doboly z biotechnologického laboratória Natures.
Zdroj vlastného zdravia
Túto chutnú hubu bežne dostať kúpiť v obchode, občas na ňu môžete naraziť aj v lese. No ak chcete mať istotu, že bola naozaj pestovaná tak, ako má byť a nedostali sa do nej žiadne nežiaduce látky, vypestujte si vlastnú úrodu.
Potrebujete garáž alebo pivnicu (miestnosť so stabilnou teplotou, vlhkosťou a trochou prirodzeného svetla), vhodný substrát a hlivu na sadbu, ktorú dostať kúpiť naočkovanú na obilných zrnách.
Príprava na výsadbu
Hliva na svoj rast potrebuje živý substrát. Dobre sa jej darí napríklad na slame nasekanej na 2 cm dlhé kúsky a zmiešanej s kávovou usadeninou v pomere 2:8. Pred sadbou treba substrát vysterilizovať. Jednoducho ho dajte do hrnca, zalejte vodou, zaťažte a pri teplote cca 80 °C zohrievajte pol hodinu. Potom ho nechajte odkvapkať a vychladnúť na izbovú teplotu.
Nastal čas opatrne do substrátu vmiešať hlivu pripravenú na sadbu a celou zmesou naplniť plastové vrece. To dobre uzavrite, na obale urobte cikcakovito dierky každých 15 cm veľké asi 2 cm a dajte do garáže alebo pivnice. Vrece môžete aj zavesiť.
Trpezlivosť huby prináša
Teraz je dôležité udržiavať v miestnosti stabilnú teplotu. Ideálna závisí od druhu hlivy, ktorú ste vysadili. Asi po štyroch týždňoch sa vrece obalí „bielou pavučinkou“. Tešte sa, znamená to, že tak o 4 dni budete mať svoje prvé huby a môžete z nich urobiť hlivový perkelt, hlivový guláš, nálev alebo čokoľvek iné.
Hlivy zbierajte priebežne, pretože príliš staré plody nechutia dobre.
Je aj iná možnosť
Zdá sa vám to prácne? Uznávame, nie je to až také jednoduché. A možno nemáte radi huby, ale účinky beta glukánov by pomohli aj vášmu organizmu. V tom prípade môžete siahnuť po výživových doplnkoch Natures, ktoré majú vysoko koncentrovaný (93 %) najčistejší beta glukán na trhu.