Mnohí z nás si nevedia predstaviť deň bez čokolády – najobľúbenejšej pochúťky z kakaa. Jeho účinky poznali už starí Mayovia. Kakaovník je zaujímavou rastlinou.
Kakaovník, po latinsky Theobroma, tento názov, ktorý v preklade znamená jedlo bohov, určil tejto rastline švédsky lekár a prírodovedec Carl von Linné. Zrejme už vtedy šípil, aký liečivý potenciál v sebe kakaové bôby ukrývajú. A podľa archeologických nálezov to vedeli aj starí Mayovia. Prvá kakaovníková plantáž bola objavená na polostrove Yucatán civilizáciou Mayov. V tradícii pokračovali Aztékovia, podľa ktorých im kakaovník daroval boh Quetzalcoatl predtým, ako bol vyhnaný z raja. Z božských plodov ľudia získavali silu a energiu. Kakao na európsky kontinent priniesli Španieli, kde si najmä smotánka obľúbila nápoj zvaný „chocolate“.
Ako vzniká čokoláda
Dnes sa kakaovníky pestujú prevažne na plantážach v západnej Afrike. Potrebujú pre svoj rast stabilné teplé a vlhké prostredie. Kakaovníkom vyhovuje im 27-stupňová teplota a zrážky okolo 1500 – 2500 mm ročne. Zrelé plody sa zbierajú zo stromov starých minimálne päť rokov. Najviac úrodné sú však dvanásť a viacročné stromy.
Po obratí sa zrná najskôr fermentujú, potom triedia a pražia, respektíve sušia pri teplote 130 °C. Upražené bôby sa v špeciálnych mlynoch drvia na kakaovú hmotu. Ide v podstate o východiskovú surovinu určenú na výrobu viacerých produktov – od kakaového prášku, masla, cez čokoládovú polevu, až po čokoládu.
Liečivý potenciál v kakaových bôboch
Vďaka mnohým výskumom vedci objavili v kakaových bôboch množstvo cenných látok. Ide najmä o kakaové maslo ( 50 % ), hodnotné bielkoviny (18 %), škrob (8 %), teobromín a kofeín. V kakaovej sušine sa tiež nachádzajú flavonoidy a antioxidanty, ktoré zlepšujú kvalitu buniek krvných ciev a zmierňujú riziká spôsobené vysokým cholesterolom. Kakao je bohaté aj na zložku epikatechín, ktorá zložením môže konkurovať penicilínu. Epikatechín stimuluje krvný obeh a takisto imunitu nášho organizmu.
10 receptov zo škorice a medu: Pomôžu zdraviu aj kráseKakao nám môže dokonca predĺžiť život. Aspoň tak tvrdí výskum holandských vedcov, ktorí na vzorke 500 mužov vo veku 65 a viac, zistili zaujímavé skutočnosti. Tí, ktorí po dobu pätnástich rokov pili kakaový nápoj pravidelne, mali až o päťdesiat percent nižšie riziko infarktu, srdcovocievnych ochorení , či rakoviny. Vedci dospeli k záverom, že existuje súvis medzi nižšou predčasnou úmrtnosťou a konzumáciou kakaa. Kakao okrem vyššie spomínaných účinkov povzbudzuje tvorbu imunoglobulínu A v slinách. Táto látka tiež podporuje náš imunitný systém.