Malé modrofialové plody skrývajú v sebe veľkú silu. Viete akú? Úžasné benefity čučoriedok na naše zdravie.
Viete prečo sú čučoriedky modrofialovej farby? Majú vysoký obsah polyfenolov antokyánov, ktoré patria medzi významné antioxidanty. Preto na toto ovocie by sme nemali zabúdať. A nielen preto. O jeho liečivých účinkoch vedeli už v stredoveku. Čučoriedky v sebe skrývajú tiež vzácne organické kyseliny ( citrónová, jablčná) plno vitamínov skupiny B, vitamín C a E. Nájdete v nich tiež triesloviny (tanín) a minerálne látky, ako je vápnik, horčík, železo, jód, sodík či draslík. Sto gramov týchto tmavomodrých bobúľ má energetickú hodnotu 138 kJ, preto si ich môžeme dopriať i počas zhadzovania kíl.
Potrava pre naše srdce
Vďaka spomínaným antioxidantom môžu čučoriedky pomôcť pri chorobách srdca a srdcovo-cievnych ochoreniach. Majú protizápalové a baktericídne účinky, chránia naše bunky a posilňujú imunitný systém. Ak máte problémy s trávením, trpíte hnačkou alebo inými črevnými poruchami, siahnite práve po tomto zázračnom ovocí. Pôsobia tiež močopudne a zabraňujú infekcii močových ciest.
Liek proti cukrovke a pre naše oči
Okrem vyššie spomínaných benefitov netreba zabudnúť ani na priaznivé účinky čučoriedok pri liečbe cukrovky. Je to vďaka obsahu neomyrtilínu a myrtilínu, ktoré pôsobia na náš organizmus podobne ako inzulín. Užíva sa vnútorne zápar z listov alebo z plodov tejto rastliny.
6 druhov rastlín pre zaneprázdnených záhradkárov (2)Mnohé novodobé výskumy tvrdia, že čučoriedky môžu pomáhať aj pri liečbe šeroslepoty. Toto ovocie vďaka svojmu obsahu podporuje adaptáciu oka na šero a zlepšuje regeneráciu očnej sietnice.
Čučoriedky možno konzumovať čerstvé, môžeme ich zavariť, usušiť a používať na čaj, alebo zamraziť, aby sme si na nich pochutnali aj počas zimných mesiacov. Tieto plody sa však nemôžu dlho skladovať v čerstvom stave. Preto ich treba skonzumovať čo najskôr.