Prečo nevyhadzovať popol z dreva? Tu sú užitočné tipy

Záhradník používa popol z dreva na hnojenie záhrady. Používanie popola z dreva na zlepšenie kvality pôdy v záhrade. Zdroj foto: Depositphotos

Vedeli ste, že popol z dreva môžete užitočne využiť a nemusíte ho vyhadzovať do smetí? 

Vedeli ste, že popol z dreva môžete užitočne využiť a nemusíte ho vyhadzovať do smetí? Popol z dreva, ktoré nebolo chemicky ošetrené (v niektorých prípadoch môže byť aj s náterom), sa dá veľmi dobre recyklovať a využiť v domácnosti, záhrade či na farme. Prečítajte si, ako vám popol môže poslúžiť v každodennom živote.

Odstraňuje škvrny z betónu

Určite to poznáte. Z auta vám vytečie olej, ktorý znečistí betón alebo dlaždice. Čo s tým? Skúste škvrnu navlhčiť a posypať popolom. Nechajte pôsobiť aspoň hodinu, potom škvrnu vydrhnite kefou a zotrite zvyšný popol. Táto metóda pomôže odstrániť aj tie najodolnejšie škvrny.

Leštidlo na kov

Ak hľadáte prírodný spôsob, ako vyleštiť kovové predmety, popol z dreva môže byť tým pravým riešením. Pripravte si pastu z popola a vody, ktorú nanesiete na kov. Nechajte pôsobiť približne 10 minút a potom povrch dôkladne vyleštite mäkkou handričkou. Tento postup je vhodný na rôzne kovové predmety, od príborov až po záhradné náradie.

Pridajte do kompostu

Ak kompostujete, popol z dreva je skvelou prísadou. Popol obsahuje vápnik, draslík, fosfor a iné minerály, ktoré zlepšujú kvalitu kompostu. Majte však na pamäti, že by sa mal pridať v malých dávkach, aby sa nezničila rovnováha pH počas kompostovania. Pridávaním popola zvýšite úrodnosť kompostu, čo sa prejaví v bohatšom raste vašich rastlín.

Repelent na slimákov

Slimáky v záhrade dokážu narobiť veľké škody na rastlinách. Posypte chodníky okolo záhonov popolom, čím vytvoríte prirodzenú bariéru, ktorú slimáky nebudú schopné prekonať. Tento trik je obzvlášť účinný v období dažďov, keď slimáky bývajú najaktívnejšie.

Horiace drevo v ohnisku so žeravým uhlím a popolom.
Popol z horiaceho dreva: Užitočné tipy na jeho využitie v záhrade a domácnosti. Zdroj foto: Depositphotos

Tavič ľadu a zábrana proti šmyku

Popol z dreva obsahuje soľ, ktorá sa dá využiť ako prirodzený spôsob rozmrazovania chodníkov a príjazdových ciest. Keď nasneží, posypte chodníky popolom tam, kde je ľad. Popol nielenže pomôže roztopiť ľad, ale tiež zlepší trakciu a zabráni pošmyknutiu. Tento spôsob je ideálny, ak chcete minimalizovať používanie chemických látok v okolí vášho domu.

Regulátor rias v rybníku

Ak máte rybník, pridanie popola do vody môže pomôcť kontrolovať rast rias. Draslík obsiahnutý v popole spomaľuje ich rast a umožňuje ostatným vodným rastlinám lepšie rásť. Stačí pridať jednu polievkovú lyžicu popola na každých 4 400 litrov vody. Táto jednoduchá metóda môže udržať váš rybník čistý a v dobrej kondícii.

Hnojivo pre paradajky

Paradajky sú rastliny, ktoré milujú draslík, a popol z dreva je jeho bohatým zdrojom. Pri výsadbe paradajok pridajte ¼ šálky popola do pôdy okolo priesad. Pomôže to rastlinám silnejšie rásť, kvitnúť a produkovať viac plodov. Tento trik môžete použiť aj pri iných plodinách, ktoré potrebujú draslík, ako sú zemiaky či papriky.

Čistič sklenených dverí na kachliach

Ak máte kachle na drevo so sklenenými dverami, určite ste si všimli, ako rýchlo sa zašpinia od sadzí. Popol môžete využiť ako čistiaci prostriedok. Namočte vlhkú špongiu alebo handričku do popola a jemne vydrhnite sklo. Sadzami zašpinené sklo bude opäť priehľadné a čisté.

Zvyšovanie pH pôdy

Popol z dreva môžete využiť aj na zvýšenie pH kyslej pôdy. Ak máte pôdu, ktorá je príliš kyslá pre rast vašich rastlín, posypte ju popolom a zapracujte ho do pôdy. Popol obsahuje vápnik, ktorý neutralizuje kyslosť a pomáha zlepšiť štruktúru pôdy. To je ideálne pre rastliny, ktoré potrebujú neutrálnu alebo mierne zásaditú pôdu, ako sú ruže alebo zelenina.

Pohlcovač pachov

Popol z dreva je vynikajúci pohlcovač pachov. Môžete ho použiť na neutralizáciu pachov v smetných košoch, mačacích toaletách alebo dokonca v chladničke. Stačí dať malé množstvo popola do misky a umiestniť ho na miesto, kde potrebujete odstrániť zápach. Popol bude pohlcovať pachy a zanechá okolie svieže.

Zásyp na rany u zvierat

Na farmách a vidieku sa popol tradične využíval ako zásyp na rany u hospodárskych zvierat. Ak zviera utrpí menšie zranenie, popol môže pomôcť zastaviť krvácanie a dezinfikovať ranu. Stačí malé množstvo čerstvého popola priamo naniesť na ranu. Tento starodávny spôsob je dnes síce menej používaný, ale v núdzových situáciách môže byť veľmi užitočný.

Čistič nádob a riadov

Popol z dreva môžete využiť aj ako prírodný čistiaci prostriedok na hrnce a panvice. Popol dokáže odstrániť mastnotu a pripálené zvyšky jedla. Stačí trochu popola nasypať do nádoby, pridať vodu a vyčistiť povrch pomocou kefy alebo hubky. Tento spôsob je šetrný k životnému prostrediu a vyžaduje len minimum námahy.

Z akého dreva je vhodný popol?

Popol z tvrdého dreva, ako je dub, buk, breza či javor, je veľmi vhodný na väčšinu využití. Tieto druhy dreva obsahujú vysoké množstvo draslíka a ďalších minerálov, ktoré sú prospešné pre záhradu, kompost a iné aplikácie. Naopak, popol z ihličnatých stromov, ako je borovica, smrek alebo jedľa, môže obsahovať viac živíc a kyselín, čo ho robí menej vhodným pre určité použitia, najmä v záhrade, kde môže meniť pH pôdy a ovplyvniť rastliny.

Dôležité upozornenie: Chemicky ošetrené drevo

Pri využití popola v záhrade alebo v komposte je veľmi dôležité mať na pamäti, že popol z chemicky ošetreného dreva nie je vhodný. Chemické látky obsiahnuté v takomto dreve môžu kontaminovať pôdu, zničiť prospešné mikroorganizmy v komposte a mať negatívny vplyv na rastliny. Preto vždy používajte popol len z čistého, neošetreného dreva, aby ste sa vyhli nežiaducim účinkom na vaše rastliny a životné prostredie.