Liečivé rastliny môžete mať aj počas zimy. Stačí poznať nasledujúce tipy, ako uskladniť bylinky tak, aby vám čo najdlhšie vydržali.
Bylinky sú vynikajúcim dochucovadlom a prostriedkom na podporu zdravia. Ako však ich prospešné účinky zachovať aj počas zimných mesiacov, keď už nemôžeme ísť na záhradu a natrhať si čerstvé? Možno vám pomôžu nasledujúce tipy, ako uskladniť bylinky, aby ste ich mohli používať po celý rok.
Zber a príprava liečivých rastlín
Ešte pred uskladnením byliniek je potrebné poznať, ako ich správne zbierať a pripraviť tak, aby čo najdlhšie vydržali. V prvom rade sa strihajú ešte pred vytvorením kvetov. Niektoré rastliny orezávanie vyžadujú viackrát do roka, nielen na konci sezóny. Ak totiž bylinky, ako je napríklad bazalka alebo mäta, nezrežete pred kvitnutím, zamerajú sa na tvorbu kvetov a nie listov.
Najideálnejším obdobím zberu je ráno, kým slnko nezoberie bylinkám prírodné esenciálne oleje. Treba rezať tesne nad miestom, kde sa list stretáva so stonkou. To ho chráni pred chorobami, ktoré by mohli byť spôsobené rezom príliš blízko stonky.
Rastliny dôkladne umyte a skontrolujte, či sa na nich nenachádzajú poškodené časti. Potom bylinky musíte dôkladne osušiť. Môžete na to použiť odstredivku na šalát. Ak ju nemáte doma, nevadí. Rozložte ich na papierovú utierku. Keď utierka uschne, budete vedieť, že sú bylinky usušené.
Zmrazovanie byliniek
Liečivé rastliny sa dajú zmrazovať rôznymi spôsobmi. Napríklad ich môžete pridať do nádoby na ľad, zaliať vodou a vložiť do mrazničky. Potom pred použitím, buď necháte bylinky rozmraziť na sitku, alebo ak nevadí trocha viac vody v recepte, môžete pridať celé bylinkové ľadové kocky. Ďalší spôsob môže byť, že suché bylinky nasekáte nadrobno a vložíte do mrazničky v uzavretej nádobe. Takto sa dá uskladniť napríklad petržlenová vňať či pažitka.
Sušenie na vzduchu
Túto metódu využívali najčastejšie už naše prababičky a je veľmi jednoduchá, no zato osvedčená. A navyše môžu byť zväzky byliniek peknou dekoráciou. Stačí, keď nazbierate celé stonky rastlín a uviažete ich do kytice, ktorú zavesíte dolu hlavou minimálne na dva týždne.
Sušenie v sušičky
Kto má sušičku, môže liečivé rastliny sušiť týmto spôsobom. Listy alebo stonky umiestnite s dostatočnou vzdialenosťou od seba, sušičku zapnite a nechajte sušiť 6 až 8 hodín. Podnosy občas otočte. Potom bylinky vyberte a uskladnite v uzavretých pohároch.
Bylinkové maslo
Bylinkové maslo je tiež veľmi šikovný spôsob, ako uskladniť bylinky na dlhší čas. O jeho výrobe sme hovorili v tomto článku.
Bylinkový olej
Bylinkový olej predstavuje skvelý spôsob, ako uchovať bylinky. Rastliny však treba predtým dobre usušiť. Ak tak neurobíte, šťava z bylín môže zafarbiť a znehodnotiť olej. Na prípravu potrebujete pol šálky sušených byliniek na dve šálky oleja.