Begónia – Farebná kráska záhrady, ako sa o ňu starať?

Begónia – Farebná kráska záhrady, ako sa o ňu starať? Zdroj foto: Depositphotos

Begónia poteší svojou farebnosťou každé oko. A nielen to. Viete, ako sa o ňu správne starať a že niektoré odrody sa dajú konzumovať?

Begónie patria k obľúbeným kvetom. Nečudo, sú viac ako očarujúce. S ich rozmanitými odrodami a užitočnosťou v záhradkárstve, vrátane jedlých variantov, sú skutočným skvostom medzi rastlinami. V tomto článku sa ponoríme do sveta begónií, aby sme objavili, ako ich pestovať.

Begónia – ako vybrať tú správnu

Nie všetky begónie sú rovnaké. Kým mnohé sú iba okrasným kvetom a lákadlom pre opeľovače, niektoré si môžete pridať do svojho jedálneho lístka. Prieskum najlepších odrôd pre vašu lokalitu je kľúčový, s ohľadom na to, že niektoré begónie sú odolnejšie voči chladu a iné preferujú teplejšie podnebie. Napríklad  begónia hľuznatá, vosková a mnohé ďalšie.

Výsadba a starostlivosť

Pri výsadbe begónií sa zamerajte na ich preferencie svetla a typ pôdy. Optimum pre väčšinu druhov týchto kvetov je kyprá hlinitá pôda s dobrým odvodnením a kyslosťou okolo pH 5,2 až 6,0. Čas výsadby je kľúčový, s potrebou stabilnej teploty nad 10 °C, aby sa predišlo šokom z mrazu.

Prečo nám hnednú a odumierajú tuje v záhrade?

Rozmnožovanie

Či už sa rozhodnete pre rozmnožovanie prostredníctvom semien, stoniek, odnoží alebo listových odrezkov, každá metóda má svoje výhody a nevýhody. Výsadba begónie zo semien je náročná úloha. Semená sú drobné a klíčenie je často extrémne nízke, zatiaľ čo rozmnožovanie stonkami alebo odnožami môže byť jednoduchšie a rýchlejšie.

Vezmite 10 centimetrov dlhý výhonok stonky a odstráňte všetky listy zo spodnej polovice. Zahrabte ho zvisle do vlhkej zmesi na pestovanie semien, pričom polovica stonky by mala trčať z pôdy.

Udržujte zmes vlhkú a o niekoľko týždňov by sa mala objaviť nová rastlina. Keď narastie, presaďte do väčšieho kvetináča.

To isté môžete urobiť s malým kúskom podzemku. Zasaďte ho vodorovne do črepníka a zakryte 1-2 cm zmesou na pestovanie semien. Begóniu udržujte vlhkú a o niekoľko týždňov by ste mali vidieť, ako sa objaví nová rastlina.

Begónia – Farebná kráska záhrady, ako sa o ňu starať?
Zdroj foto: Depositphotos

Starostlivosť o begóniu

Zavlažovanie: Zalejte pôdu okolo základne rastliny. Nenechajte ju však vyschnúť a ani ju nepremočte.

Prerezávanie: Ak sú vaše begónie veľmi husté, alebo ich stonky vyťahané, môžete ich odstrihnúť. V tomto smere sú dosť odolné.

Riešenie problémov

Jeden z najčastejších problémov, ktoré postihujú begónie, je múčnatka. Efektívna prevencia zahŕňa občas rastlinu prerezať, aby bola zabezpečená dostatočná cirkulácia vzduchu. taktiež pozor na zavlažovanie. Pravidelné kontroly vašich rastlín pomôžu odhaliť včas hroziaci problém.