Táto zaujímavá listová zelenina upadla do zabudnutia aj vďaka jej populárnejšiemu bratrancovi. Červený špenát však stojí za povšimnutie.
Červený špenát ( Atriplex hortensis alebo inak loboda záhradná ) upadol pred pár storočiami do zabudnutia aj vďaka populárnejšiemu bratrancovi – špenátu siatom. Ide však o veľmi zaujímavú listovú zeleninu, ktorá je pre vás nielen zdravá, ale spestrí vaše záhony do červena. Tu zistíte niečo o jej pestovaní.
Benefity červeného špenátu na naše zdravie
Rovnako ako jej bratranec, špenát a mangold, aj loboda obsahuje v listoch prekvapivé množstvo soli. Je tiež skvelým zdrojom železa, horčíka, vápnika, zinku, fosforu a vitamínu C. V skutočnosti má jedna porcia červeného špenátu asi dvojnásobok vitamínu C, aký nájdete v citrónoch alebo pomarančoch.
Má tiež prekvapivé množstvo antioxidantov, ktoré prospievajú telu na rôznych úrovniach.
Avšak pozor, nie pre všetkých je červený špenát užitočný. Rovnako ako jeho ostatní príbuzní, aj on obsahuje dosť veľa kyseliny šťaveľovej. Táto látka môže zhoršiť problémy s obličkami a žlčníkom. Ak ste náchylní na obličkové alebo žlčové kamene, poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako do svojej stravy pridáte túto zeleninu.
Výber najlepšieho miesta na záhradu, č. IIVeľkolepé farby do vašej záhrady
Loboda záhradná má niekoľko veľkolepých farieb, od červenej, ktorá je najbežnejšia, až po fialovú, modrozelenú a žiarivú limetkovú farbu. Ak chcete mať vo svojej záhrade farebnú dúhu, táto krása je nevyhnutnosťou.
Dobrý tip: Červený špenát môže byť v kuchyni veľmi zábavný. Skúste napríklad pri varení pridať pár listov do cestovín alebo ryže. Zmenia sa na ružové! Ak vaše deti neobľubujú zeleninu, môžete vyskúšať nasledujúcu fintu. Pridajte lobodu do detských smoothies a džúsov. Nielenže ich sfarbí do ružova, ale navyše získajú všetky výživové výhody bez toho, aby vôbec vedeli, že v ich nápoji je zelenina.
Ďalšou výhodou pestovania tohto druhu špenátu je, že sa dobre hodí do horúceho, slnečného počasia. Čo sa o ostatnej listovej zelenine nedá povedať.
Podmienky pre úspešné pestovanie červeného špenátu
Červenému špenátu sa darí celkom dobre vo väčšine pôd. Dokonca znesie aj trochu sucha. Ideálne je však skúsiť ho pestovať v dobre priepustnej pôde bohatej na kompost.
Semená vysievajte priamo do pôdy pár týždňov po dátume posledného mrazu. Táto rastlina sa môže dosť rozšíriť, takže osivo rozmiestnite do vzdialenosti 30 až 45 centimetrov.
Semená nestrkajte príliš hlboko do pôdy. Vyklíčia zvyčajne za 7–12 dní a rastlina úplne dozrieva za 45–50 dní.