Už počas letných mesiacov môžeme na našich záhradách tešiť pri zbere úrody. Poradíme vám niekoľko zásad, ktoré je užitočné vedieť.
Vedeli ste, že čerešne, jahody, ríbezle a egreše treba zbierať nožnicami? Platí to i pri zbere cukety a strukovín. Prečo? Pri tomto spôsobe zberu nezničíte rodiace konáre a výhonky. To platí najmä pri jahodách. Nepoškodíte tak kvety a dozrievajúce plody.
Chcete, aby vám cukety a tyčová fazuľa viac rodili? Často a pravidelne ich zbierajte. Tak podporíte tvorbu ďalších kvetov a následne úrody.
V prípade zberu strukovej fazule platí nechať na záhone len korene, ktoré vám vyživia pôdu dusíkom na budúci rok. Fazuľové struky, ktoré chcete použiť ako semeno, zbierajte v plnej zrelosti a s celou rastlinou, ktorú zaveste a nechajte vysušiť.
Koreňovú zeleninu, ako je mrkva, petržlen a čierny koreň, vyberajte zo zeme vidlami. Mrkva sa dá vyťahovať aj ručne. Ak nechcete, aby vám ostala v ruke mrkvová vňať bez koreňa, poistite sa nasledujúcim spôsobom. Pred vytiahnutím ju skúste mierne zatlačiť do pôdy. Tak sa vám zväčší otvor a pretrhnete korienky, ktoré vám bránia ľahšiemu vytiahnutiu.
Vhodný zber kukurice vám prezradia vlásky vo vrchnej časti klasu. Zo začiatku bývajú zelené. Keď začnú schnúť a ich sfarbenie sa mení na tmavohnedú, šúľok klasu je zrelý a vhodný na zber.
Kedy sa zbierajú polozrelé plody? Napríklad v prípade baklažánov. Príliš dozreté baklažány už nie sú tak chutné, ako keď ich pozberáte skôr. Platí to aj v prípade cukiet a kukuričných klasov, ktoré sú lahodnejšie a sladšie. A aj skôr pozbieraná listová zelenina je mäkšia a jemnejšia.
Pre dlhšie uskladnenie cukety, zemiakov, fazule, mrkvy alebo červenej repy je potrebné pozbierať tieto plody v plnej zrelosti. Tak vám dlhšie úroda vydrží.