Chrípková sezóna je v plnom prúde. Vaša záhradka ponúka 3 zázračné veci, ktoré vám posilnia imunitu a zvýšia vašu obranyschopnosť. Zároveň vám pomôžu v boji s príznakmi chrípky, ak ste už ochoreli. Nebuďte obeťou chrípkovej epidémie!
Cibuľa
Už stovky rokov sa vie, že cibuľa je prírodný liek. Aromatická zelenina je doslova napchatá vitamínmi a minerálmi. Obsahuje napríklad kvercetín – prírodnú látku zo skupiny flavonoidov, ktorá patrí medzi silné antioxidanty, pomáha likvidovať voľné radikály. Éterické oleje, ktoré cibuľa vylučuje, majú protizápalové účinky. Rozkrojte cibuľu v miestnosti, kde spíte alebo sa najčastejšie zdržiavate – pomáha to proti kašľu a nádche. Cibuľový sirup vám uľaví v prípade zahlienenia. Najkrájanú cibuľu zasypte cukrom a zmiešajte s medom. Nechajte odstáť v uzavretej nádobe a šťavu, ktorá sa po čase uvoľní, užívajte po lyžiciach trikrát denne.
Cesnak
Prírodné antibiotikum. Cesnak má antibakteriálne, protiplesňové a antivírusové účinky. Podporuje imunitu. Pri tepelnej úprave stráca svoje liečivé účinky, preto sa odporúča konzumovať ho v surovom stave. Na prevenciu stačia 1-2 strúčiky denne, pokiaľ ste už chorý, tak si dajte aspoň 3 strúčiky denne. Mnoho ľudí má problém zjesť surový cesnak pre dráždenie žalúdka či nepríjemný zápach z úst. Tomu sa možno vyhnúť tak, že pred konzumáciou vyberiete klíček, ktorý každý strúčik cesnaku obsahuje.
Chren
Zbraň proti kašľu, zahlieneniu a príznakom chrípky. Má antibakteriálne účinky. Má vysoký obsah vitamínu C, ktorý počas chrípkového obdobia vaše telo určite ocení. Silice, ktoré sa uvoľnia nastrúhaním chrenu a majú výrazne štipľavú chuť, pomáhajú rozpúšťať usadený hlien na slizniciach dýchacích ciest. Jemne nastrúhajte chren, zmiešajte s medom v pomere 2:1 a užívajte aspoň trikrát za deň. Pre ľudí, ktorým príliš vadí štipľavosť chrenu sa odporúča jemne nastrúhaný chren zmiešať s nastrúhanými jablkami a pokvapkať citrónovou šťavou. Pokiaľ máte žalúdočné alebo dvanástorníkové vredy, chrenu aj cesnaku sa radšej vyhnite.