Veľmi aktuálnou témou je v súčasnosti očkovanie proti COVID-19. Viete, čo všetko sa môže a nemôže robiť po podaní tejto vakcíny?
Očkovanie proti COVID-19 prebieha v súčasnosti i na našom území. Bez ohľadu na to, či už to máte za sebou, alebo nie, možno vás bude zaujímať niekoľko informácií. Čo sa vlastne môže alebo nemôže robiť po podaní tejto vakcíny? Napríklad odborníci odporúčajú vyhnúť sa liekom proti bolesti, ako je napríklad ibuprofén a paralen (a ostatné liečivá obsahujúce látku paracetamol). Keďže jedným z vedľajších účinkov očkovania môže byť práve horúčka, užite tieto liečivá v rozumnej miere. Prečo? Súvisí to s tvorbou dôležitých protilátok a s tým, ako môžu niektoré látky ovplyvniť vývoj silnej imunitnej odpovede. Pochopiteľne, veľa ľudí si položilo otázku, či je po očkovaní pitie alkoholu bezpečné alebo nie, pretože niektoré výskumy ukazujú, že alkohol môže mať vplyv na imunitný systém, najmä ak dochádza k jeho nadmernej konzumácii.
Takže, ako to teda s pitím alkoholu po očkovaní skutočne je? Môžete siahnuť po pohári vína na oslavu vášho kroku k lepšej imunite – alebo je lepšie počkať? Ešte predtým však treba vedieť, ako vlastne fungujú vakcíny, ktoré sú v súčasnosti u nás schválené zdravotníckou organizáciou.
Ako očkovanie funguje
Vakcíny Pfizer a Moderna používajú technológiu RNA (mRNA) na vyvolanie imunitnej odpovede vo vašom organizme. Táto technológia funguje na nasledujúcom princípe: pomocou vakcíny sa do tela dostane len časť informácie (RNA) vírusu, ktorá obsahuje „postup“ na vytvorenie proteínov zodpovedných za jeho prenikanie do buniek v organizme. Výsledkom je, že vaše telo vníma proteíny ako útočníkov (aj keď neexistuje žiadna hrozba) a začne vytvárať protilátky, ktoré bojujú proti koronavírusu. Ak sa v budúcnosti nakazíte, vaše telo bude potom lepšie pripravené na boj proti COVID-19.
Sadíme cesnak, strúčiky nabité zdravím môžete mať i vyPiť či nepiť po podaní vakcíny COVID-19
Neexistuje k tomu žiadne oficiálne stanovisko a odpovede odborníkov na otázku piť alebo nepiť po očkovaní alkohol nie sú jednoznačné. Výskum vakcín Moderna a Pfizer-BioNTech nevyžadoval totiž od účastníkov štúdie, aby sa vyhýbali alkoholu, a závery nezmieňovali ľudí, ktorí mali prípadné problémy po jeho konzumácii. Z toho dôvodu neexistujú jednoznačné dôkazy o tom, že alkohol znižuje tvorbu protilátok.
Napriek tomu odborná verejnosť odporúča znížiť príjem alkoholu v dňoch po očkovaní z iného dôvodu. U niektorých ľudí sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky podobné chrípke, ako je horúčka, zimnica, únava a bolesti hlavy. V takomto stave asi málokto z nás má chuť nielen piť, ale zvládať dôsledky nadmerného pitia alkoholu na druhý deň.