Pekná skalka a jazierko? Na tieto jarné práce nezabudnite

Pekná skalka a jazierko? Na tieto jarné práce nezabudnite Zdroj foto: Depositphotos

Jar je pre mnohých signálom na upratovanie záhrady. Pekná skalka či jazierko si tiež vyžadujú trochu starostlivosti, aby sme sa z nich mohli tešiť počas celého roka. 

Jarné mesiace sa pre každého pestovateľa nesú v znamení viacerých prác. Takisto pekná skalka či jazierko potrebujú trochu nášho času, aby sme sa z ich krásy mohli tešiť po zvyšok roka.

Čo treba okolo skalky, aby pekne kvitla

 

Hneď ako to počasie umožní, treba dať do poriadku skalku, pretože prvé skalničky čoskoro vykvitnú. Odstránime čečinu, ktorou sme rastliny počas zimy chránili pred mrazivým počasím.

Nezabudnime vyhrabať lístie a v prípade potreby odstránime mach. Takisto treba dať preč  poškodené alebo vyhynuté časti rastlín.

Ak nájdeme skalničky uvoľnené mrazom, prípadne kamene, tak ich zatlačíme do pôdy. Mali by sme tiež zredukovať i druhy, ktoré sa nekontrolovateľne rozrástli. Vankúšikové skalničky, ktoré nám počas zimy vyschli uprostred, rozdelíme na menšie časti a vysadíme na nové miesto. Pôdu okolo rastlín vyčistíme od buriny, zem trošku skypríme a zapracujeme do nej granulované hnojivo.

Dôležitá zásada na záver: Druhy kvetov, ktoré kvitnú skoro na jar ( napríklad poniklec ) nepresádzame.

Liečivé krásky jari, poznáte ich tajomstvo?

Čo treba okolo jazierka, aby sme sa z neho mohli tešiť

Teplejšie počasie nám dá znamenie aj na upratanie jazierka. Z vody pomocou sieťky odstránime všetky nečistoty, ako je napadané lístie a konáriky.

Potom opatrne zrežeme trávy, keďže steblá a listy počas zimy rastlinu chránili pred vodou a mrazmi a teraz už nie sú potrebné. Tak sa uvoľní miesto na nové výhonky. Zrezávajú sa najmä vyššie a stredne vysoké druhy okrasných tráv. Režeme približne na výšku dlane nad pôdou, pričom trsy pred prácou nerozväzujeme.

V ďalšom kroku urobíme poriadok aj s rozrastenými vodnými rastlinami. Rozdelíme ich na menšie časti a skontrolujeme aj kamene na brehoch jazierka, či ich netreba upevniť.

Postaráme sa aj o trávnik okolo jazierka. Ak je vonku slnečno a trávnik trochu obschol, trochu ho pohrabeme a odstránime prípadný mach.