Staviate záhradný bazén? Tipy a chyby, ktorým sa vyhnúť

Staviate záhradný bazén? Tipy a chyby, ktorým sa vyhnúť Zdroj foto: Depositphotos

Ak staviate záhradný bazén, mali by ste vyhnúť nasledujúcim chybám.

Plánovanie a stavba bazéna v záhrade môžu byť vzrušujúce, no je dôležité postupovať s rozvahou a vyhnúť sa chybám, ktoré môžu neskôr spôsobiť problémy. Tu sú kľúčové tipy a rady, ktoré vám pomôžu, keď staviate záhradný bazén.

1. Plánovanie a výber miesta

– Umiestnenie: Vyberte slnečné, rovné miesto, mimo stromov a elektrických vedení. Stromy síce poskytujú tieň, ale tiež znečisťujú vodu.
– Povolenia: Zistite, aké stavebné povolenia potrebujete. Stavba bazéna podlieha stavebnému povoleniu, aj keď si ho robíte svojpomocne.
Postup a údržba:Stavba bazéna predstavuje trvalý zásah do pozemku a taktiež nemalú investíciu. Preto treba veľmi dobre zvážiť umiestnenie a orientáciu bazéna, jeho prístupnosť a tiež spôsob prevádzky a údržby,“ odporúča Lukáš Kmenta, country manažér spoločnosti HBS pre Čechy a Slovensko.

2. Typ bazéna:

Nadzemný vs. zapustený: Nadzemné bazény sú jednoduchšie na inštaláciu, ale zapustené bazény poskytujú väčší komfort a stabilitu.
– Materiály: Najčastejšie sa používajú betónové konštrukcie, ktoré zaručujú dlhú životnosť. Môžete si vybrať aj PVC, keramiku alebo nehrdzavejúcu oceľ. „Na dlhodobú životnosť takéhoto bazéna je kľúčová stavebná pripravenosť, zvyčajne ide o betónovú konštrukciu, ktorá zaisťuje stabilitu. Telo bazéna môže byť z rôznych materiálov – z PVC, keramiky, nehrdzavejúcej ocele. Podľa materiálu výrobcovia požadujú konkrétnu stavebnú prípravu,“ pokračuje L. Kmenta.

Staviate záhradný bazén? Tipy a chyby, ktorým sa vyhnúť
Zdroj foto: Depositphotos

3. Tepelná izolácia a hydroizolácia:

Dôležitosť: Kvalitná tepelná a hydroizolácia je kľúčová pre funkčnosť a životnosť bazéna. Tepelná izolácia znižuje tepelné straty a hydroizolácia zabraňuje priesakom a praskaniu.
Materiály: Ak nefunguje hydroizolácia, nefunguje bazén a to žiadny majiteľ nechce „Použite paropriepustné hydroizolačné omietky a moderné materiály ako polyurea, ktoré ponúkajú vysokú mechanickú odolnosť a flexibilitu,“ konštatuje odborník na izolácie L. Kmenta.

4. Výkopové práce a stavebná pripravenosť

– Zemina: Zeminu, ktorá ostane po výkopových prácach, si ponechajte na finálnu úpravu okolia.
Stavebná príprava: Najviac času zaberá vyhladenie a zabetónovanie dna. Bočné steny a technologická šachta sa betónujú až po dokonalom vyschnutí dna. „Niektoré druhy technológií treba osádzať ešte pred betónovaním, aby ste potom nemuseli búrať,“ dodáva L. Kmenta.

Skladovanie vína: Dôležité tipy, ktoré treba vedieť

5. Filtrácia a umiestenie

– Typ filtrácie: Vyberte si medzi kartušovou a pieskovou filtráciou. Piesková filtrácia je výkonnejšia a účinnejšia.
– Umiestnenie: Filtrácia by mala byť vzdialená asi tri metre od bazéna, aby bola bezpečná a účinná. Ideálnym miestom na jej umiestnenie je záhradný domček, ktorý ochráni filtráciu a bazénovú chémiu pred poveternostnými vplyvmi. „Ideálnym priestorom na umiestnenie filtrácie aj potrebnej bazénovej chémie a náradia je montovaný záhradný domček. Nielen tieto veci sú v ňom chránené pred slnkom, dažďom a mrazom, pričom postaviť montovaný domček je veľmi jednoduché a dá sa to zvládnuť za niekoľko hodín,“ radí technik spoločnosti GARDEON Rastislav Matuška.

Chyby, ktorým sa treba vyhnúť:

Nedostatočné plánovanie: Dôkladne naplánujte celý proces a získajte potrebné povolenia.
Lacné materiály: Používajte kvalitné materiály, aby ste predišli problémom s údržbou a opravami.
Zanedbanie izolácie: Tepelnú a hydroizolačnú vrstvu musí vykonať odborník, pretože ich kvalita zásadne ovplyvňuje funkčnosť a životnosť bazéna. „Na vytvorenie termoizolačnej a hydroizolačnej vrstvy odporúčam zavolať odborníkov, ktorí s tým majú skúsenosti. Je to achillova päta bazénov, ktorá do zásadnej miery ovplyvňuje funkčnosť a životnosť bazéna,“ odporúča L. Kmenta.