Živý vianočný stromček – tipy, ako sa oň starať

Živý vianočný stromček - tipy, ako sa oň starať Zdroj foto: Depositphotos

Ak pred umelým vianočným stromčekom uprednostňujete živý vianočný stromček, tento článok je určený práve pre vás. Prinášame vám päť kvalitných tipov, ako si ho vybrať správne a ako sa o stromček počas sviatkov dobre postarať.

Nakupujte u kvalitného predajcu

V predvianočnom období sa predajných stánkov s vianočnými stromčekmi objaví ako húb po daždi. Je dôležité vybrať si správneho predajcu. Dobrého predajcu spoznáte podľa toho, že má jasne definované a označené ceny a jasne a zrozumiteľne vám vie poradiť, ako sa o vianočný stromček starať.

Zvážte možnosť ofrézovania kmeňa stromčeka. Síce sa po ňom jednoduchšie vojde do stojana, no môže rýchlejšie oschnúť. Kvalitného predajcu spoznáte aj podľa toho, že vám vianočný stromček zabalí do ochrannej siete, aby sa vetvičky po ceste nepolámali.

Ako zazimovať rozmarín, spoznajte tieto triky

Zvoľte si druh preferovaného stromčeka a vyberajte len tie zdravé

Dôležité je podľa vašich osobných preferencií zvoliť si požadovaný druh vianočného stromčeku – či sa vám viac páčia smreky s hustejšou korunou, či o niečo redšie, ale trvácnejšie borovice, prípadne či ste ochotní si priplatiť za jedľu. Alebo siahnete po niektorom z exotickejších tipov ihličnanov. Voľba je len na vás a vašom vkuse.

Stromček so súmerným tvarom a pravidelným umiestnením vetvičiek sa vám bude zdobiť najlepšie. Vetvičky by mali byť pružné. Skontrolujte stav a farbu ihličia, či nie je viditeľne oschnuté alebo nemá netradičné sfarbenie.

Zdravý stromček by v žiadnom prípade nemal opadávať a tiež by nemal silno prekypovať živicou. Vetvičky by nemali byť deformované, musia voľne splývať do priestoru. Rada nad zlato znie: Nikdy nekupujte zabalené živé vianočné stromčeky! Vždy si ich najskôr nechajte ukázať a až tak zabaliť.

Živý vianočný stromček - tipy, ako sa oň starať
Zdroj foto: Depositphotos

Živý vianočný stromček umiestnite na chladné miesto

Po príchode domov vianočný stromček vybaľte z ochrannej siete – opatrne, aby ste nezničili vetvičky. Predtým, ako ho dáte do vody, zrežte kmeň asi o dva centimetre. Vďaka tomu sa uvoľnia kapiláry, ktoré mohli byť zaliate živicou a ktorými sa dostáva voda do koruny a ihličia.

Umiestnite vianočný stromček na chladné miesto, napríklad do predsiene, garáže, na záhradu, terasu či balkón. Dobrá rada: Nemali by byť smerované na južnú stranu! Pokiaľ umiestnite vianočný stromček do priestoru s teplotou okolo nuly, nie je nutné ho dávať do vody.

Upozornenie: Nelúpte v žiadnom prípade kôru na konci kmeňa vianočného stromčeka! Dôvod? Odstránili by ste tým práve tie pletivá, ktoré využíva stromček na transport vody a živín.

Vianočný stromček pravidelne zavlažujte

Prichádza čas zdobenia vianočného stromčeka. Prenesiete ho z chladného priestoru do tepla svojho príbytku. Stromček upevnite do stojana. Vhodné je umiestniť ho na svetlé miesto, no nie na priame slnečné svetlo.

Vianočný stromček by mal stáť čo možno najďalej od zdroja vykurovania, aby rýchlo nevysychal. Ideálne v stojane s vodou. Vydrží tak omnoho dlhšie. Ak je vianočný stromček v suchej miestnosti a dopadá naň slnečné svetlo, môže spotrebovať až pol litra vody denne. Odporúča sa pravidelne kropiť vodou aj ihličie. Na zavlažovanie sú najnáročnejšie smreky, najmenej náročné v tomto ohľade sú jedle.

Dobrý tip: Stojan na vianočný stromček s nádržou na vodu zoženiete v záhradníckych centrách za prijateľnú cenu.

Zmeny pre krajšie Vianoce, nechajte sa inšpirovať

Ako zabezpečiť živý vianočný stromček pred pádom?

Prioritne upevnite vianočný stromček stabilne do stojana. Dobré je poistiť ho po stranách silným silonovým lankom. Odporúča sa domáce zvieratá k vianočnému stromčeku vôbec nepúšťať. Pred malými deťmi ho uchránite od pádu ohrádkou. Do módy sa opäť dostáva trend vešania vianočných stromčekov zo stropu. Šetrí to priestor a zvyšuje bezpečnosť – v tomto prípade nehrozí, že stromček na seba stiahne pes, mačka či dieťa.