Bylinkový čaj je teplým liečiteľom. Aké nápoje piť počas chrípky a iných bežných zimných ochorení?
Skúste si počas pandemickej situácie COVID-19 pripraviť bylinkové nápoje na nachladnutie. Bylinkový čaj je na zimné obdobie ako stvorený. Je nie len prospešný pre organizmus, ale dokáže aj príjemne zahriať. Namiesto rôznych chemických piluliek skúste použiť prírodnú lekáreň. Každá jedna bylinka zo záhrady, ktorú ste si dopredu nasušili, má využitie na niečo iné.
Aké nápoje piť v zimnom období
Mätový čaj
Príjemná vôňa mäty pomáha pri zapchatom nose. Čiastočne utlmí bolesť nosných dutín, ktoré idú ruka v ruke s nádchou.
Príprava: Natrhajte pár mätových lístkov z bylinky a dôkladne ich opláchnite pod vodou. Vložte ich do pohára a zalejte horkou vodou. Na jednu šálku čaju postačí 5 lístkov mäty. Ak máte chuť na silnejší čaj, pokojne pridajte aj viac lístkov. Dochuťte medom a citrónom.
Tip pri príprave čaju
Bylinky nikdy nezalievajte vriacou vodou. Vždy použite horkú vodu, ktorá zabezpečí, že sa dôležité prospešné látky rozpustia správne. Ak použijete vriacu vodu, minimalizujete, ak nie rovno zničíte, účinné látky nachádzajúce sa v bylinkách.
Šalviový čaj
Šalvia lekárska, alebo inak nazývaná aj „babské ucho“, má protizápalové účinky. Benefity šalvie sa využívajú najčastejšie pri chrípke a nádche, ale je nápomocná aj proti stresu alebo dlhodobom prepracovaní.
Príprava: Ak sa rozhodnete pre jej pestovanie v záhrade, nasušte si z nej vňať a jej listy. Šalviu zbierajte za suchého počasia. Pite v pomere jedna čajová lyžička na klasický 2dcl pohár.
Čaj z oregana
Čaj z oregana pomáha pri chorobe dýchacích ciest a lieči infekčné choroby. Ak sa rozhodnete piť ho pravidelne, zlepší aj psychické rozpoloženie, ktoré je pri chrípke a infekčných chorobách dýchacích ciest polovičatou cestou k uzdraveniu.
Príprava: Jednu čajovú lyžičku oregana alebo jeho vňať nasypte do menšieho pohára a zalejte vodou. Oreganový čaj pite ešte, kým je teplý a čerstvý.