Zásobte sa na zimu a pripravte si mrazený uhorkový šalát, či inú chutnú zeleninu z vašej záhrady. Je to celkom jednoduché.
Mrazenie zeleniny doma je často výhodnejšie, ako ju iným spôsobom konzervovať. Zmrazením si najlepšie zachová všetky svoje prirodzené vlastnosti a výživovú hodnotu a ľahko sa z nej pripraví hotový pokrm. Zeleninu pritom nerozmrazujeme, iba ju necháme trochu „povoliť“ a vkladáme ju do vriacej vody. Pretože mrazená zelenina je už predvarená, trvá jej kuchynská úprava (dokončenie) iba krátky čas. Mrazenú zeleninu používame na prípravu príloh k mäsovým jedlám, polievok, šalátov a podobne. Dá sa dokonca zmraziť hotový mrazený uhorkový šalát či iné chutné prílohy.
Zeleninu vždy mrazíme predvarenú do polomäkkej konzistencie. Očistenú celú alebo krájanú zeleninu vložíme na site do najmenej päťnásobného množstva vriacej vody. Po niekoľkominútovom povarení ju hneď ochladíme studenou vodou. Riadne vychladnutú zeleninu necháme odkvapkať a najlepšie suchú ju vkladáme do obalov a ihneď mrazíme. Tu sú príklady konkrétnych receptov.
Mrazené rajčiaky
Mrazenie rajčiakov musí byť rýchle, aby sa zachovala ich konzistencia a chuť. Z týchto dôvodov sa v domácnostiach mrazia len zriedkavo, mrazíme ich voľne a až po predmrazení balíme do vreciek. Vhodnejším produktom na mrazenie je rajčiakový pretlak. Roztlačené rajčiaky najprv rozvaríme, pretlačíme cez jemné sito a potom varíme do polohustej až hustej konzistencie. Vychladnutý pretlak plníme do téglikov po 100 alebo 200 g, čo má byť dávka na jednorazovú spotrebu na omáčku.
Mrazená zeleninová paprika
Na mrazenie sa používajú papriky vyvinuté, dužinaté, zdravé, čerstvo obraté, zelené, žlté alebo červené. Papriky mrazíme v rôznej úprave, podľa účelu použitia. Pred mrazením ich nemusíme povariť, pretože majú málo aktívny enzymatický systém.
Na plnenie používame podlhovasté papriky vyrovnanej veľkosti a tvaru. Odrežeme stopkovú časť a zbavíme ich semeníka a dobre umyjeme. Po odkvapkaní a osušení zasúvame papriky do seba a takto vzniknutý stĺpec mrazíme voľne. Až potom ho balíme do fólie a uložíme na trvalé miesto v mrazničke.
Mrazený uhorkový šalát
Uhorky na šalát musia byť zdravé, zelené, čerstvo obraté s priemerom 30 – 40 mm. Nevhodné sú uhorky mäkké, žlté, s veľkými semenami, uvädnuté alebo horkasté.
Umyté uhorky ošúpeme, odrežeme na obidvoch koncoch a nastrúhame na plátky alebo rezančeky tak, ako sme zvyknutí pripravovať šalát z čerstvých uhoriek. Nakrájané uhorky hneď plníme do škatúľ, misiek alebo do vrecúšok, ktoré sa zatvoria tak, aby sa maximálne vypudil vzduch a hneď mrazia.