Vyrastú často i bez našej pomoci. Samovýsevné rastliny môžeme cielene využiť ako veľmi ľahký spôsob ako obohatiť záhradu.
Jednoročné kvety či zelenina sa dokážu rozmnožovať zväčša bez našej pomoci. Sú to takzvané samovýsevné rastliny. Potrebujú však na to správne podmienky. Potom nás dokážu prekvapiť na ďalší rok, keď nám na záhrade vyrastie úplne niečo iné, ako sme na jar vysievali. Niektoré včasnejšie dozreté semená môžu dokonca vyklíčiť a vyrásť ešte na konci leta a na jeseň. Napríklad šalát, ktorý tak obohatí našu kuchyňu nielen počas hlavnej sezóny.
Ako usmerniť samovýsev
Tento proces môžeme do istej miery ovplyvniť aj my. Semená vzídu tam, kde majú ideálne podmienky na rast. Najlepšie je, keď dopadnú na holú pôdu a nemusia súperiť o živiny s inými rastlinami. Preto ak počas obdobia dozrievania odkryjeme zvolené miesta v okolí výsevných rastlín, nasmerujeme tým samovýsevy, kam chceme. Semenáčiky si často poradia aj v mulči alebo medzi vegetáciou, no vzíde ich oveľa menej. Výnimku však tvorí štrkový mulč. V prípade, že chceme tieto rastliny pestovať aj na miestach, kde pravdepodobne ich semená nedopadnú, stačí odstrihnúť materskú rastlinu a zatrepať ňou nad daným záhonom.
V prípade, že samovýsev na svojej záhrade nechceme, rastliny treba odstrániť zo záhona ihneď po odkvitnutí. Tak budeme mať istotu, že semená nestihnú dozrieť.
Ktorá zelenina je samovýsevná
Valeriánka poľná
Ide o drobnolistú a veľmi otužilú listovú zeleninu bohatú na vitamín C a iné výživné látky. Z jej zdravých listov sa môžeme tešiť aj počas miernej zimy.
Portulaka zeleninová
Ide o liečivú rastlinu, ktorá sa hodí do šalátov či na krátku tepelnú úpravu. Portulaka obsahuje veľké množstvo omega – 3 mastných kyselín.
Lebeda záhradná
Mladé výhonky lebedy sa hodia do šalátov a staršie listy zas môžu nahradiť špenát. Ak ju necháme vyrásť až do dvojmetrovej výšky, už sa v kuchyni nedá použiť, iba na samovýsev.
Paradajka ríbezľová divoká
Ak plod vykvasí a dopadne na vhodné miesto, samovýsevom sa môžu množiť vlastne všetky druhy paradajok. No najodolnejšie sú drobnoplodé paradajky. Nevýhodou samovýsevu je neskorý nástup kvitnutia a tým plodnosti.
Ktoré letničky sú samovýsevné
Nechtík lekársky
Krásna a liečivá kvetina poteší záplavou kvetov oranžovej alebo žltej farby. Bude sa jej dariť na slnku a vo výživnej pôde.
Černuška damascénska
Letnička, ktorá kvitne modrými, bielymi či ružovými kvetmi. Černuška býva okolo 30 cm vysoká a je odolná voči suchu.
Slncovka kalifornská
Žltokvitnúca letnička, ktorá nie je náročná na vlahu je ozdobou mnohých záhrad. Slncovka kvitne počas celého leta.