Artičoka: Ako pestovať túto chutnú zeleninu

artičoka Zdroj foto: Pixabay

Artičoka nepatrí v našich končinách medzi bežne pestované rastliny. Aj tak by sme to mali predsa len vyskúšať. Čo treba preto vedieť? 

Mnoho ľudí by sa rozhodlo pre pestovanie artičoky, keby poznalo jej skutočnú chuť, keď je čerstvá. Väčšina ju nemá rado, lebo pozná len chuť tejto rastliny z konzervy. Navyše jej fialové kvety vyčarujú v našich záhradách peknú dekoráciu. Čo treba vedieť o pestovaní artičoky?

Artičoka a jej pestovanie

Artičoka miluje teplejšie oblasti. Ak bývate v krajoch, kde sú chladné zimy, dá sa pestovať len ako jednoročná rastlina.

Rastlinu si môžete vypestovať zo semien vo vnútri ( a to už v januári) a potom priesady vysadiť von počas mája. Ako trvalka by sa mali vysievať semená na záhon najmenej 8 týždňov pred posledným mrazom.

Ďalším spôsobom, ako začať pestovať artičoky, je výsadba hotových priesad zo záhradkárstiev. Môžete si ich tiež objednať alebo kúpiť od semenárskych spoločností, aby ste mohli začať pestovať artičoky na svojej záhrade.

Klíčenie semien a presádzanie

Semená rastlín je potrebné sadiť do hĺbky aspoň dvoch centimetrov. Osivo vyklíči za cca dva týždne, v závislosti od podmienok. Semená udržiavajte rovnomerne vlhké, ale nie mokré.

Na záhon sa artičoka presádza zvyčajne asi dva týždne po poslednom dátume mrazu. Počkajte, kým budú rastliny asi 20 centimetrov vysoké.

Požiadavky na slnko a pôdu

Dajte svojim deťom artičoky plné slnko a budú sa im dariť. Niektoré odrody dokážu zvládnuť tieň časti. Pôda by mala byť úrodná a dobre odvodnená, s pH medzi 6,5 a 7.

Rozmiestnenie

Pri rozmiestnení tejto rastliny nezabudnite dať rastlinám nejaký priestor na dýchanie. Pamätajte, že rastúce artičoky sú vysoké a zaberajú veľa miesta aj do strán. Rastliny preto od seba vzdiaľte aspoň  120 cm. Ak pestujete artičoky ako letničky, môžete ich zasadiť trochu bližšie k sebe, pretože odumrú skôr, ako dosiahnu plnú veľkosť.

Zalievanie

Zavlažujte pravidelne, ale s mierou. Artičoky by nemali vyschnúť, ale pôda by zas naopak nemala byť premočená. V oboch prípadoch rastlina trpí, pretože neznáša suchú a príliš vlhkú pôdu.  Udržanie rovnováhy pôdnej vlhkosti je kľúčom k úspechu pestovania tejto rastliny.

Hnojenie

Používajte vyvážené hnojivo na artičoky pravidelne každé 2 alebo 3 týždne, pretože rastúce rastliny vyžadujú veľa výživy.

Prerezávanie

Prerezávanie je dôležitejšie pre artičoky pestované ako trvalky, ale aj pre rastliny pestované v chladnejších klimatických podmienkach. Treba skracovať najmä listy, aby nezavadzali okolitým rastlinám. Akonáhle pozbierate všetky puky, orežte stonku až k zemi.

Plevanie

Neustále odstraňujte burinu, aby ste zabránili narušeniu rastu artičok a šíreniu chorôb. Na potlačenie buriny použite mulč.