Vegetariánstvo áno, alebo nie? Toto by ste mali vedieť

Je vegetariánstvo zdravé? Zdroj foto: Pixabay.com

Ak vynecháte mäso zo svojho jedálnička, budete zdraví a štíhli? Overili sme si to. Vegetariánstvo – áno alebo nie?

Patríte k vegetariánom? Nejete mäso a ryby kvôli etickým dôvodom alebo štíhlej línii? No s tým chudnutím to až tak jednoduché nie je.

Totiž rovnako ako pri iných typoch stravovania, aj tu záleží na zložení jednotlivých jedál počas dňa. Keď jete viac sacharidov, neschudnete ani s čisto vegetariánskym jedlom. To znamená, že kebab bez mäsa zostane stále kalóriami nabitým kebabom.

Čo teda treba jesť?

Zeleniny si môžete dopriať, koľko len chcete. Veď napríklad kilo brokolice má toľko kalórií ako jediná žemľa. Proteíny sú vo vegetariánstve veľmi dôležité. Nájdete ich napríklad v strukovinách.

Na ovocie trochu pozor, lebo obsahuje ovocný cukor, ktorý vo väčšom množstve môže pomôcť ku kilám navyše.

Zelenina a ovocie: Aby boli s deťmi kamoši!

Čo sa týka cestovín, ani tie by ste si nemali dopriať príliš často. Teda, ak chcete schudnúť.

Ako je to teda so zhadzovaním kíl a vegetariánstvom?

Má to vôbec význam, keď sa musíte toľkého zriecť? V prípade, ak ste pred rozhodnutím stať sa vegetariánkou jedli mäso každý deň, na začiatku sa vám naozaj podarí schudnúť. No po približne mesiaci už nie. Pri čisto rastlinnej strave je dokonca ľahšie pribrať, pretože obsahuje málo zdrojov proteínov, ktoré sa mnohokrát nahrádzajú sacharidmi.

Je vegetariánstvo zdravé alebo nie?

To určite nie. Veď veľa čerstvej zeleniny a rastlinných bielkovín nemôže byť nezdravé. Ale predsa je tu háčik. Náš organizmus potrebuje denne 60 gramov bielkovín denne. Strukoviny síce obsahujú bielkoviny, ale na 200 gramov je to iba 6 gramov. Nevegetariáni zvyšok ľahko získajú z kúska kuraťa, vajíčka, alebo mliečnych výrobkov. Voľba je však vždy na vás.