Pravda o mlieku: Je nízkotučné lepšie ako plnotučné?

Pravda o mlieku: Je nízkotučné lepšie ako plnotučné? Zdroj foto: Pixabay

Niektorí z vás uprednostňujú plnotučné či polotučné a niektorí zas nízkotučné. Aká je skutočná pravda o mlieku, a ktoré z nich je pre nás zdravšie? Možno odpoveď nájdete v nasledujúcom článku

Mlieko je jedným z najvýživnejších nápojov na planéte. Preto je základom našej stravy najmä v prípade našich najmenších. Odborníci pre výživu po celé desaťročia odporúčajú iba mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku pre všetkých vo veku nad dva roky. Vedci však v posledných rokoch toto odporúčanie spochybnili. Aká je skutočná pravda o mlieku? Je teda naozaj lepšie nízkotučné ako plnotučné? 

Posledné štúdie naznačujú, že odstredené mlieko nemusí byť vždy najzdravšou voľbou.

Táto skvelá náhrada mäsa z vašej záhrady je nabitá vitamínmi

Aké druhy mlieka poznáme?

Mlieko sa líši od seba najmä obsahom tuku. Plnotučné mlieko sa niekedy označuje ako „bežné mlieko“, pretože množstvo tuku v ňom nebolo zmenené. Nízkotučné a polotučné mlieka sa vyrábajú odstránením tuku z plnotučného mlieka.

Obsah tuku sa meria ako percento z celkovej hmotnosti kvapaliny.

Tu nájdete obsah tuku v jednotlivých druhoch mlieka:

  • Plnotučné mlieko: 3,25% mliečneho tuku
  • Polotučné mlieko: 1,5 % mliečneho tuku
  • Nízkotučné mlieko: 1% mliečneho tuku
  • Odstredené mlieko: Menej ako 0,5% mliečneho tuku

Táto tabuľka sumarizuje živiny v jednom hrnčeku mlieka (237 ml):

Odstredene mliekoNízkotučné mliekoPlnotučné mlieko
Kalórie83102146
Sacharidy12,5 g12,7 g12,8 g
Bielkoviny8,3 g8,2 g7,9 g
Tuk0,2 g2,4 g7,9 g
Nasýtený tuk0,1 g1,5 g4,6 g
Omega-32,5 mg9,8 mg183 mg
Vápnik306 mg290 mg276 mg
Vitamín D100 IU127 IU97,6 IU

Ako sa dá zistiť z uvedenej tabuľky, jedným z najvýznamnejších výživových rozdielov medzi odrodami mlieka je ich obsah omega-3.

Omega-3 mastné kyseliny sú spájané s mnohými zdravotnými benefitmi vrátane zlepšenia zdravia srdca a mozgu a nižšieho rizika rakoviny. Čím viac tuku má hrnček mlieka, tým vyšší je jej obsah omega-3.

Štúdie navyše preukázali, že  plnotučné mlieko od kráv, ktoré majú prístup na pastviny, obsahuje ešte väčšie množstvo omega-3 ako plnotučné mlieko od kráv, ktoré sú kŕmené zväčša obilninami.

Prečo je plnotučné mlieko považované za nezdravé?

Výživoví poradcovia už roky odporúčajú ľuďom, aby sa vyhýbali plnotučnému mlieku, hlavne kvôli jeho obsahu nasýtených tukov. Hlavným dôvodom je predpokladaná súvislosť medzi týmito tukmi a zvýšeným rizikom srdcovocievnych chorôb. Niektoré štúdie naozaj preukázali, že nasýtené tuky zvyšujú hladinu cholesterolu, a práve vysoká hladina cholesterolu je spojená so zvýšeným rizikom srdcových chorôb. Preto sa plnotučné mlieko začalo považovať za menej zdravé. V poslednej dobe sa však objavujú výsledky výskumov, ktoré toto tvrdenie spochybňujú. 

Máme sa teda báť nasýtených tukov?

Zlé meno nasýteným tukom napáchalo tvrdenie, že zvyšujú hladinu cholesterolu a vysoká hladina cholesterolu zvyšuje riziko srdcových chorôb. No je to naozaj tak? Vzťah medzi nasýtenými tukmi a cholesterolom je však komplikovanejší.

Nasýtený tuk zvyšuje hladinu lipoproteínov (LDL) v krvi s nízkou hustotou, ktoré sú známe ako „zlý“ cholesterol v krvi.

Často sa však ignoruje, že nasýtené tuky tiež zvyšujú hladinu cholesterolu s vysokou hustotou lipoproteínov (HDL), čo je „dobrý“ cholesterol. HDL má naopak ochranný účinok proti srdcovým chorobám.

Záver: Nielenže neexistujú vedecké dôkazy, ktoré by dokazovali, že nasýtené tuky v plnotučnom mlieku spôsobujú srdcové choroby, ale niekoľko štúdií preukázalo, že konzumácia plnotučného mlieka je spojená so zdraviu prospešnými účinkami najmä vďaka vyššiemu obsahu omega-3 mastných kyselín.