Japonskí vedci robili zaujímavý prieskum, ktorý zistil, ako vplývajú mačky a psy na ženy v tehotenstve. Boli odhalené prekvapivé skutočnosti.
Ako vplývajú domáce zvieratá na náš každodenný život? Vedeli ste, že tehotné majiteľky mačiek majú väčšiu pravdepodobnosť, že zažijú popôrodnú depresiu, zatiaľ čo chovateľky psov majú nižšie riziko? K tomuto záveru dospeli vedci z University of Toyama v Japonsku. Práca bola publikovaná v časopise Social Science & Medicine.
Vedci robili rozhovory s 80,8 tisícami mladých matiek z mestských a vidieckych oblastí Japonska. Každá z nich vyplnila dotazník päťkrát: v prvom trimestri, v druhom alebo treťom trimestri a jeden mesiac, šesť mesiacov a jeden rok po pôrode.
Výsledky ukázali, že prítomnosť psa počas tehotenstva zmiernila príznaky depresie v prvom a šiestom mesiaci, ako aj rok po narodení. Naproti tomu prítomnosť mačky bola spojená so zvýšeným rizikom depresívnych symptómov po šiestich mesiacoch.
Najväčší stres v druhom až treťom trimestri
Vedci tiež zistili, že majiteľky mačiek aj majiteľky psov pociťovali príznaky psychického stresu v druhom až treťom trimestri tehotenstva približne rovnako. Zistenia sa však nelíšili od tehotných žien, ktoré nemajú domáce zvieratá.
Autori štúdie naznačujú, že dlhé spolužitie ľudí a psov môže byť dôvodom priaznivého vplyvu na náladu chovateľa, hoci presná príčina je stále neznáma.
Tieto zistenia však neznamenajú, že ak si zaobstaráte psa, zabránite matke v rozvoji popôrodnej depresie. Vedci nevylučujú tiež skutočnosť, že ženy s psychickými problémami majú radšej mačky ako psov.