Prírodné zlato? Argánový olej cennejší ako olivový

argánový olej zdroj: pixabay.com

Hovorí sa mu aj marocké tekuté zlato. Vedeli ste, že argánový olej je cennejší a drahší ako najčistejšie druhy olivového oleja?

 

Marocké zlato

Olej lisovaný z plodov argánovníkov sa nazýva aj marocké zlato. Prečo? Nuž dôvod je jednoduchý. Nikde inde ako v Maroko tieto rastliny nenájdete. V Maroku má argánový olej stáročia budovanú tradíciu a miestnymi obyvateľmi je mimoriadne obľúbený. Pridávajú si ho do jedál a bežne denne skonzumujú jednu až tri lyžičky argánového oleja.

 

Argánový olej má pozitívne zdravotné účinky a v Maroku je považovaný za delikatesu. Vyznačuje sa výraznou orieškovou arómou, preto k dochuteniu jedál stačí väčšinou aj jedna kvapka.

Liečivý levanduľový olej: Pripravte si ho doma

 

Balzam pre zdravie

 

Argánový olej zaujme svojimi účinkami všetkých, ktorí sa aspoň trochu zaujímajú o svoje zdravie. Je bohatý na karotenoidy, fytosteroly a skvalén brániaci nadbytočnej tvorbe cholesterolu. Má tiež bohatý obsah nenasýtených mastných kyselín, najmä Omega 6 a Omega 9.

 

V kozmetike sa využíva argánový olej na starostlivosť o pokožku – spomaľuje starnutiu kože a má ochranný efekt pred UV žiarením. Využíva sa v starostlivosti o vlasy aj pleť. Na trhu je veľké množstvo rôznych druhov argánových olejov. Ak chcete kvalitu, vyberajte si čistý, ručne lisovaný olej.

 

Argánový olej je doslova nabitý vitamínom E a mastnými kyselinami. Tie pomáhajú upokojovať, hydratovať, oživovať a chrániť pokožku, vlasy aj pokožku hlavy a predchádzať oxidácii kožných buniek. Majú teda preventívne účinky na vznik rakoviny kože.

argán plod
zdroj: pixabay.com

 

Výroba hotová alchýmia

Argánové plody sa zbierajú zavčas rána, ešte predtým, ako ich stihnú spásť kozy. Z jadier nazbieraných plodov sa odstráni vonkajšia dužina a rozbije pevná škrupina obklopujúca jadro. Spracované jadrá sa následne lisujú a získava sa z nich jantárovo žltá tekutina. Na jeden liter argánového oleja je potrebných cca. 2,3 kilogramu argánových jadier.

Pri spracovaní argánových plodov nič nevychádza nazmar. Vedľajší produkt procesu lisovania jadier sa lokálne predáva na kozmetické účely. Dužinou sa kŕmia zvieratá a prázdne škrupiny sa využívajú ako palivo.

Náročný proces zberu plodov a výroby argánového oleja má svoj význam. Priekopnícka štúdia doktora Ralfa-Thomasa Mitchela potvrdila veľkú zdravotnú prospešnosť ručne lisovaného bio argánového oleja. S jeho pomocou liečil rôzne typy dermatologických ochorení ako napríklad opary či lupienku a po ôsmich týždňoch experimentu bolo zaznamenané zlepšenie stavu u 75 % pacientov.

Už viete prečo sa argánový olej nazýva marocké zlato?