Tento nočný živočích vyvoláva v nás mnohé tajomstvá. Často o ňom máme preto mylné predstavy. Čo je pravda a čo lož? Je sova pre záhradkárov škodca alebo užitočný pomocník?
Sova svoj aktívny život žije najmä počas noci a málokto má to šťastie ju spozorovať. Z toho dôvodu často býva opradená mnohými mýtmi. Aká je jej úloha v prírode? Zistite, či máte o tomto mýtickom vtákovi pravdivé informácie.
Mýtus 1 – sovy nie sú aktívne iba v noci
Väčšina z nás už od malička vníma sovy ako iba nočných vtákov. Nie je to celkom pravda. Niektoré druhy sú aktívne aj za šera, pri svitaní, za súmraku či dokonca aj uprostred dňa. Sovy síce majú vynikajúci zrak, ktorý im umožňuje vidieť za prítmia, ale nie však v úplnej tme. Ich prednosťou je mimoriadne citlivý sluch, vďaka ktorému počujú takmer všetko. Tieto vtáky začujú počas svojho letu chrobáka lezúceho po strome či šuchot myšky. Vedeli ste, že tento sluch sovám vylepšuje aj malé perie na hlave usporiadané do kruhového alebo srdcovitého závoja? Je to niečo podobné, ako keď si priložíte k uchu dlaň, aby ste zväčšili plochu, ktorá zachytáva zvuky z okolia.Sovy svoju hlavu dokážu otáčať rôznymi smermi v rozsahu až 270 stupňov. To preto, aby lepšie zachytili zvuk potencionálnej koristi.
Mýtus 2 – sovy nie sú pre nás užitočné
Naše prababky a pradedkovia obviňovali kuvíka, že k ľudským obydliam prichádza iba zvestovať smrť. V skutočnosti k nám sovy zavítajú výlučne za potravou, a to najmä v zime. Na svojom jedálničku majú nočné motýle, chrobáky, menšie cicavce, hraboše a hlodavce, čiže škodcov, ktorých sa radi zbavíme. Preto bývajú sovy pre nás užitočné.
Mýtus 3 – sovy nie sú neobyčajne múdre
Hovorí sa, že si múdry ako sova. Za uvedený výrok vďačia tieto vtáky najmä svojmu zádumčivému a vážnemu výzoru. Nahnevané a vážne grimasy či gúľanie očami však sovy robia kvôli tomu, aby zastrašili nepriateľa, nie preto, že majú nadpriemernú inteligenciu.