Sú vajíčka zdravé alebo nie? Aj keď ide o výživné jedlo, toto treba vedieť o ich príprave.
Vedeli ste, že spôsob, akým pripravujete vajíčka, má veľký vplyv na ich výživovú hodnotu? Tento živočíšny produkt obsahuje mnoho prospešných látok, ako sú napríklad bielkoviny ( tieto bielkoviny sú dokonca cennejšie ako bielkoviny z mäsa pre bohatý obsah esenciálnych aminokyselín), vitamíny A, D, E, K, stopové prvky a minerálne látky, ako je fosfor, selén, železo, zinok a draslík.
Vajíčka áno, alebo nie?
Povesť vajíčkam zničilo tvrdenie, že sú potravinou, ktorá zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb. Ako to teda s vajíčkami naozaj je? Najviac diskutovanou zložkou je obsah cholesterolu. No ak si myslíte, že keď prestanete konzumovať vajcia, problém bude vyriešený, ste na omyle. Cholesterol je nevyhnutný pre správne fungovanie organizmu, preto ak ho neprijmeme skrz potravu, telo si ho musí vyrobiť aj tak samo. Navyše všetko komplikuje fakt, že hladinu cholesterolu v organizme ovplyvňuje veľa faktorov a iba 30 % strava. Napríklad, ak máte nedostatok pohybu a obľubujete mastné jedlá, nebudete si môcť dopriať toľko vajec ako človek so zdravším životným štýlom.
Najzdravšie spôsoby varenia vajec
Vajcia sú výživné, ale môžete ich urobiť ešte zdravšími. Tu sú štyri tipy na varenie zdravších vajec:
1. Vyberte nízkokalorický spôsob varenia
Ak sa snažíte znížiť kalórie, vyberte pošírované ( stratené) alebo varené vajcia.
Tieto spôsoby varenia nepridávajú nijaké kalórie navyše, takže jedlo bude mať menej kalórií ako praženica, volské oko alebo omeleta.
2. Kombinujte ich so zeleninou
Vajcia sa k zelenine naozaj hodia. To znamená, že konzumácia vajec je skvelou príležitosťou, ako zvýšiť príjem zeleniny a pridať do jedla vlákninu a vitamíny navyše. Niektoré jednoduché nápady zahŕňajú pridanie zeleniny podľa vášho výberu do omelety alebo praženice. Alebo jednoducho uvarte vajcia, ako chcete a ako prílohu zvoľte zeleninový šalát.
3. Smažte ich na oleji, ktorý je stabilný pri vysokých teplotách
Keď už chcete vajcia smažiť, tak ich smažte na olejoch, ktoré zostávajú stabilné pri vysokých teplotách. Príklady dobrej voľby zahŕňajú avokádový olej a slnečnicový olej . Ak používate extra panenský olivový olej alebo kokosový olej, je najlepšie ich pripravovať pri teplotách nižších ako 210 ° C, respektíve 177 ° C.
4. Vyberte najvýživnejšie vajcia, aké si môžete dovoliť
Na výživovú kvalitu vajec môže mať vplyv niekoľko faktorov, vrátane spôsobu chovu a stravy nosníc. Všeobecne sa vajcia pochádzajúce od sliepok chovaných na pastvinách považujú za výživovo lepšie než vajcia od sliepok chovaných v klietkach bez možnosti voľného výbehu.